An attempt to illegally sell a bird of prey has been prevented in Kashkadarya
Environment 28 March 2025 446
Employees of the Department of Ecology, Environmental Protection and Climate Change of the Kashkadarya region detained citizen Sh.M., who was engaged in the illegal sale of game birds through social networks.
In order to stop illegal activities, representatives of the department contacted the violator under the guise of buyers and agreed on a deal. At the appointed place, Sh.M. was detained with physical evidence at the time of handing over the bird and receiving the agreed amount of money.
The bird was temporarily transferred to the Shakhrisabz zoo until all the circumstances were clarified. Documents have also been sent to the Academy of Sciences to clarify the bird's species. Based on the expert opinion, the amount of damage caused will be determined, after which appropriate measures will be taken against the violator.