On March 25, Minister of Investment, Industry and Trade of the Republic of Uzbekistan Laziz Kudratov held a meeting with Andi Aranitasi, Head of the Representative Office of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) in Uzbekistan.
In order to fully provide the cities and districts of our country with environmentally friendly public transport, in particular, to improve the public transport system in Namangan and Nukus and create convenient passenger transportation services for the population, a major project is being implemented in cooperation with the European Bank for Reconstruction and Development.
A meeting was held with First Deputy Minister of Transport Maman bie M. Omarov and a delegation led by the Sustainable Infrastructure Group of the European Bank for Development and Reconstruction, Director of Eurasian Infrastructure Ekaterina Miroshnik.
On May 1, on the eve of the Tashkent International Investment Forum and the second meeting of the Council of Foreign Investors, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received a delegation of the European Bank for Reconstruction and Development led by its President Odile Renaud-Basso.
On December 1, on the sidelines of the World Climate Summit, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with the President of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) Odile Renaud-Basso.
Minister of Ecology, Environmental Protection and Climate Change Aziz Abdukhakimov met with Managing Director of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) for Central Asia Jujjana Hargitay.
A meeting with representatives of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) was held at the Central Bank of the Republic of Uzbekistan.
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the President of the European Bank for Reconstruction and Development Odile Renaud-Basso, in Samarkand.
On May 17, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received a delegation of the European Union led by the Executive Vice-President of the European Commission Valdis Dombrovskis.
On May 17, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the Chief Executive Officer of the French Development Agency Rémy Rioux, who is participating in the Annual Meeting of the EBRD Board of Governors in the city of Samarkand.