Starting from April 1, 2025, legal entities selling pharmaceutical products or providing medical services will be recognized as VAT payers regardless of their income.
If a taxpayer violates the tax payment deadline established by tax legislation, a penalty is charged for each day of delay as a percentage of the amount of unpaid tax.
Taxpayers submit a declaration of total annual income for the income specified in Article 393 of the Tax Code of the Republic of Uzbekistan no later than April 1 and pay the accrued amount of tax no later than June 1.
The Chinese TEMU marketplace is officially registered as a resident legal entity of the Republic of Uzbekistan. This was reported by the Tax Committee.
The Tax Committee of Uzbekistan continues systematic work to legalize the activities of entities engaged in electronic commerce.
From January to October of this year, 6,536 individuals took advantage of the current program and received subsidies from the State Budget in the amount of 10 billion 563 million soums for solar energy transferred to electric networks (10 million 563 thousand 890 kWh).
On December 7, from 00:00 to 06:00 on December 10 of this year, the operation of some information systems and electronic tax services will be temporarily limited.
At the end of November, the Tax Committee of the Republic of Uzbekistan held a meeting with a delegation of the Tax Service of Azerbaijan.
Chairman of the Tax Committee Sherzod Kudbiev met with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States to Uzbekistan Jonathan Henick. David Hoffman, Director of the USAID mission in Uzbekistan, also took part in the dialogue.
Since the beginning of the year (as of October 29), 717.8 billion soums of cashback have been paid to consumers for 701.1 million checks. Of these, almost 87 billion soums were issued in September.