As part of his state visit to France, the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, met with the Mayor of Paris, Anne Hidalgo.
Mirziyod Yunusov, Chairman of the Uzeltechsanoat Association, held talks with Jerome Boyer, Managing Director for Western and Central Asia at the French company Alstom, as part of a business forum in Paris.
On March 13, in the Palais Bourbon in Paris, the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, met with the Speaker of the French National Assembly, Yaël Braun-Pivet.
During the state visit of President Shavkat Mirziyoyev to Paris, the Foundation for the Development of Culture and Art of Uzbekistan and the French Ministry of Culture signed a number of agreements on cooperation in the field of culture.
On March 10, a joint conference on "Science and Education: The Uzbekistan-France Bridge" was held in Paris. During the meeting, Tashkent State Transport University and French companies and universities signed six important documents.
On March 11, the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, departed for France on a state visit at the invitation of the President of the French Republic, Emmanuel Macron.
On March 10, 2025, the Committee on Tourism organized an Uzbek-French Tourism Forum at the Intercontinental Hotel in Paris.
On March 10, 2025, a joint conference on "Science and Education: The Uzbekistan-France Bridge" was held in Paris.
On March 10 of this year, the Minister of Investment, Industry and Trade of the Republic of Uzbekistan Laziz Kudratov took part in the 6th annual consultations between the Republic of Uzbekistan and the French Development Agency (FAR).