Fransiya sharqida ikkita Alpha Jet harbiy patrul samolyoti to'qnashib ketdi, deya ma'lum qildi mamlakat mudofaa vaziri Sebastyan Lekornyu.
Donald Tramp ma'muriyatining qarorlari AQSh erkinlik tarafdori emasligini ko'rsatadi, dedi fransiyalik yevrodeputat.
Buyuk Britaniya Bosh vaziri Kir Starmer Ukraina uchun G'arb tinchlikparvar kuchlarini yaratish rejalarini bayon qildi. U “uchdan ortiq mamlakat”ning qo'llab-quvvatlashiga erishdi, deb yozadi The Sunday Times.
Fransiyaga davlat tashrifi doirasida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Parij shahri meri Ann Idalgo bilan uchrashdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 13-mart kuni Parij shahridagi Burbon saroyida Fransiya Milliy majlisi Raisi Yael Braun-Pive bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Dastlabki hisob-kitobga koʻra, umumiy kapital qoʻyilma miqdori 3 yil davomida 214 million dollarni, yillik uran qazib olish miqdori oʻrtacha 500 tonnani tashkil etishi kutilyapti.
Oʻzbekiston Milliy universiteti va Puatye universiteti bilan hamkorlik toʻgʻrisidagi bitim boʻyicha Puatye universitetida ilm va taʼlim sohasida talabalar akademik mobillik, professor-oʻqituvchilar va doktorantlar stajirovka va malaka oshirishga yuborish yoʻlga qoʻyiladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Fransiya Respublikasi Prezidenti Emmanuel Makronning taklifiga binoan 11-mart kuni davlat tashrifi bilan ushbu mamlakatga jo‘nab ketdi.
Shu yil 10-martda Oʻzbekiston Respublikasi investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov Oʻzbekiston Respublikasi va Fransiya taraqqiyot agentligi (FTA) oʻrtasidagi 6-yillik maslahatlashuvlarda ishtirok etdi. Uchrashuvda, shuningdek, FTA, Proparco va Expertise France vakillari, yetakchi ekspertlar va tadbirkorlar qatnashdi.
Fransiya Prezidenti Rossiyaga qarshi yadro qurolidan foydalanishga tayyorgarlik ko'rish zarurligi haqida gapirdi, deya ta'kidladi Rossiya tashqi ishlar vaziri.