On March 25, 2025, Deputy Chairman of the Senate Committee on International Relations, Foreign Economic Relations, Foreign Investment and Tourism O. Mamatkarimov met with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to Uzbekistan David Kotaria.
On March 5, Tashkent hosted a meeting of the government delegations of Uzbekistan and Georgia led by Prime Minister of the Republic of Uzbekistan Abdulla Aripov and Prime Minister of Georgia Irakli Kobakhidze.
A meeting was held in the Senate of the Oliy Majlis with members of the Georgian delegation headed by Prime Minister Irakli Kobakhidze.
As part of his official visit to Uzbekistan, Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze, together with Uzbek Prime Minister Abdulla Aripov, visited Yangi Uzbekistan Park, where he laid flowers at the Independence Monument.
The high-ranking guest was met at Tashkent International Airport by Uzbek Prime Minister Abdulla Aripov and other officials.
On February 26, 2025, a delegation led by First Deputy Minister of Higher Education, Science and Innovation of the Republic of Uzbekistan Shokhrukh Daliyev held talks with First Deputy Minister of Education, Science and Youth of the Republic of Georgia Giorgi Modebadze.
More than 100 law enforcement officers have been injured in recent days in Tbilisi due to the actions of protesters, including more than 20 on the last night.
Georgian Airlines made its first charter cargo flight on the Haikou- Navoi - Tbilisi route on August 8 this year.
On June 19, 2024, the Speaker of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, Nuriddin Ismailov, met with the Charge d'affaires of Georgia in the Republic of Uzbekistan, Georgy Chkheidze.
On April 8 of this year, Chairman of the Senate of the Oliy Majlis Tanzila Narbayeva held a meeting with a delegation headed by Chairman of the Parliament of Georgia Shalva Papuashvili, who is on a working visit to our country.