Қирғизистон парламенти Тожикистон билан давлат чегараси тўғрисидаги шартномани ратификация қилишни маъқуллади, деб хабар берди чоршанба куни республика парламенти матбуот хизмати.
Тожикистон парламенти қуйи палатаси депутатлари 13 март куни Тожикистон Президенти Эмомали Раҳмон ва Қирғизистон Президенти Садир Жапаров томонидан Бишкекда имзоланган, икки давлатнинг давлат чегараси тўғрисидаги Қирғизистон билан келишувни ратификация қилишди.
Зилзила магнитудаси 4,9 баллга етган.
Қирғизистон ва Тожикистон Президентлари Садир Жапаров ва Эмомали Раҳмон Бишкекда Қирғизистон-Тожикистон чегарасини делимитация ва демаркация қилиш тўғрисидаги битимни имзолашди.
Қирғизистон Тожикистон билан чегарани делимитация қилиш доирасида вақти-вақти билан зиддиятли вазиятлар юзага келган ҳудудларни алмашди.
Қирғизистон парламентининг олти қўмитаси Тожикистон билан чегара шартномасини маъқуллади.
Жогорку Кенеш йиғилишида депутатлар миллий анъаналар ва тарихий меросни акс эттирувчи фамилияларнинг янги имло вариантларини жорий этишни учинчи ўқишда маъқуллашди.
Қирғизистонда нафақат мадҳия сўзларини, балки мусиқасини ҳам ўзгартиришмоқчи. Шу муносабат билан республика танлови эълон қилинади.
Ўзбекистон ва Қирғизистон 2024 йил июль ойида Тошкентда имзоланган Маҳкумларни ватанда жазони ўташ учун топшириш тўғрисидаги шартнома доирасида маҳкум фуқароларни бир-бирига топширади.