Bunga moliyaviy tuzilmalar aralashmaydi, ular faqat narx barqarorligini taʼminlab turishga qaratilgan vositalarni ishga tushiradi. Chunki bozordagi narx-navo bevosita aholi daromadi hamda xarid qobiliyatiga mutanosib boʻlishi zarur. Aks holda, jamiyatda iqtisodiy notenglik ortishi xavfi yuzaga keladi.
Bu iqtisodiyotdagi inflyatsiya darajasi bilan ham bogʻliq. Inflyatsiya qancha yuqori boʻlsa, ichki va tashqi bozordagi narxlar shuncha koʻtariladi. Shu bois, mamlakatimiz iqtisodiyotida inflyatsiya darajasini doimiy pasaytirib borish choralari koʻrilmoqda. Oʻtgan toʻqqiz yilda amalga oshirilgan katta islohotlar qatorida inflyatsiya darajasi “bir xonali” songa tushirilgani va aholining xarid qobiliyati ikki barobar oshgani ijobiy natija sifatida tilga olinmoqda.
2025-yilda mamlakatimizda inflyatsiya koʻrsatkichi kutilganidan ham koʻra pasaydi va yil 7,5 foizli natija bilan yakunlandi. Davlatimiz rahbarining Oliy Majlis va Oʻzbekiston xalqiga Murojaatnomasida bu boradagi ishlar faol davom ettirilishi hamda joriy yil yakunida inflyatsiya darajasini 6-6,5 foizga tushirish maqsad qilingani taʼkidlandi. 2027-yilda esa inflyatsiya uchun belgilangan target — 5 foizli koʻrsatkichga erishish ekani aytilmoqda.
Xoʻsh, bu mamlakatimiz hayoti va iqtisodiy farovonlikka qanchalik taʼsir koʻrsatadi? Umuman, inflyatsiya darajasini pasaytirish nima uchun muhim? Biz tez-tez eshitishga odatlanganimiz, ammo mohiyatini har doim ham tushunavermaydigan “inflyatsiya” atamasi oʻzi qanday maʼnoga ega va nima uchun u salbiy hisoblanadi? Markaziy bankning Pul-kredit siyosati departamenti direktori Samigʻjon INOGʻOMOV bilan shu haqda suhbatlashdik.
— Oddiy qilib aytganda, inflyatsiya — tovar va xizmatlar umumiy narxining oʻsishini anglatadigan atama. Koʻp odamlar buni narxlarning oshishi va ularning oylikka mutanosib emasligi sifatida tushunadi. Yaʼni narx-navo baland boʻlib, odamlarning xarid qobiliyati unga mos boʻlmasligi bevosita inflyatsiya darajasi yuqoriligi bilan bogʻliq. Shuning uchun inflyatsiya salbiy xarakterga ega va u narxlarning oshib borishi bilan izohlanadi. Bu oʻz-oʻzidan iqtisodiyotdagi pul qiymatining pasayishiga olib keladi. Milliy valyutaning xarid qobiliyatini kamaytirib, kundalik hayotimizga sezilarli taʼsir koʻrsatadi.
Inflyatsiya, birinchi navbatda, aholining kam daromadga ega qatlamiga sezilarli taʼsir koʻrsatadi. Chunki bunday qatlam asosiy daromadini isteʼmolga yoʻnaltiradi va jamgʻarish imkoniyati kam. Jamgʻarish yoki mablagʻini sarmoya sifatida kiritish esa inflyatsiyadan himoyalanish vositasidir. Lekin aholining kam daromadga ega qatlamida bunday imkoniyat yoʻq. Yuqori inflyatsiya jarayonida ushbu taʼsir yanada yaqqol yuzaga chiqa boshlaydi. Masalan, kam daromadli aholining xarid qobiliyati pasayib boradi va bu mamlakatda ijtimoiy notenglikni kuchaytiradi.
Ikkinchi jihat shuki, narxlar barqaror boʻlmagan sharoitda oddiy odamlar uchun ham, biznes uchun ham kelajak boʻyicha iqtisodiy qarorlar qabul qilish qiyinlashadi. Natijada investitsiya oqimi kamayadi. Qolaversa, narxlar yuqori boʻlsa, foiz stavkalari ham oshib boradi. Bozorda esa narx-navoni oshirmaslik uchun sifat yoki miqdordan voz kechish holatlari kuzatilishi mumkin. Ishlab chiqaruvchilar raqobat muhitida shu orqali narxni ushlab turishga harakat qiladi. Lekin bundan isteʼmolchilar zarar koʻradi.
Baʼzi davlatlarda esa narx-navo barqarorligini ushlab turishda davlat aralashuvi ortadi. Bu ham ijobiy natija bermaydi. Chunki narxlar talab va taklif asosida bozor sharoitida shakllanishi juda muhim. Aks holda, bu isteʼmolchilar xaridida notenglik, ishlab chiqaruvchilarda esa passivlikni keltirib chiqaradi. Yaʼni inflyatsiyaning yuqori boʻlishi har qanday holatda ham iqtisodiyot uchun salbiy xususiyatga ega. Iqtisodiy oʻsishga erishish uchun narxlar barqaror, inflyatsiya darajasi past boʻlishi kerak.
Past darajadagi inflyatsiya investitsiya muhitini qoʻllab-quvvatlab turish, odamlarning isteʼmol qilish darajasini oshirishni ragʻbatlantirishga yordam beradi. Markaziy bank pul-kredit siyosatining asosiy vazifalaridan biri inflyatsiya darajasini doimiy pasaytirib borish orqali narx-navo barqarorligini taʼminlashga qaratilgan. Bu borada 2026-2028-yillarga moʻljallangan asosiy yoʻnalishlar ishlab chiqilgan. Mamlakatimiz iqtisodiyotining kelgusi yillardagi rivojlanish istiqbollari, kutilayotgan xatarlar va ushbu sharoitda narxlar barqarorligini taʼminlash choralari belgilangan.
— Davlatimiz rahbarining 2019-yildagi tegishli farmonida yurtimizda inflyatsiya boʻyicha doimiy maqsad (target) 5 foiz boʻlishi, bunga 2023-yilda erishilishi belgilangandi. Biroq ayrim sabablarga koʻra inflyatsiya boʻyicha qoʻyilgan targetga erishish muddati bir necha marotaba ortga surildi. Oxirgi maʼlumotlarga koʻra, belgilangan koʻrsatkichga 2027-yilda erishilishi aytilmoqda. Bu qanday omillar bilan bogʻliq?
— Mamlakatimizda inflyatsion targetlash rejimiga 2019-yil noyabrda oʻtilgan. Tegishli farmon bilan inflyatsiya darajasi boʻyicha oʻrta muddatli maqsad 5 foiz etib belgilangan. Shu bilan birga, oraliq maqsad ham qoʻyilgan. Bunda 2021-yilda inflyatsiya darajasini “bir xonali” songa tushirish, yaʼni 10 foizdan past koʻrsatkichga erishish belgilangan. Bu maqsadga erishish uchun faol harakatlar ham boshlangandi.
Ammo qator omillar, xususan, 2020-yili pandemiya davrida davlatlar tomonidan kiritilgan turli cheklovlar va 2022-yilda xalqaro maydonda yuzaga kelgan geosiyosiy vaziyatdan soʻng butun dunyoda inflyatsiyaning yuqorilashi kuzatildi. Bu holatlar Oʻzbekistonga ham taʼsirini oʻtkazdi va inflyatsiyaning avvalgi prognoz koʻrsatkichlaridan yuqori shakllanishiga sabab boʻldi. 2021-2022-yillarda jahon miqyosida keskin inflyatsiya muhiti kuchaydi. Hatto AQSH, Yevropa davlatlarida inflyatsiya targeti pandemiyadan keyin 10 foizdan oshib ketdi. Vaholanki, bu mamlakatlarda oxirgi 30 yilda inflyatsiya darajasi “ikki xonali” songa deyarli chiqmagan, 2 foiz atrofida barqaror saqlangan.
Qolaversa, pandemiyadan keyin davlatlar iqtisodiyoti tiklanishi oson kechmadi. Dunyo boʻyicha yetkazib berish zanjirlari qayta tiklanishi uchun ham vaqt kerak boʻldi. Shunga qaramay, yurtimizda qatʼiy pul-kredit siyosati davom ettirildi va 2021-yil yakunida inflyatsiya darajasi 9,9 foizga yetib, “bir xonali” songa tushirildi. Ammo yuqoridagi omillar, qolaversa, xalqaro bozorda yonilgʻi narxlari keskin oshishi sabab inflyatsiyaning yana oshishi kuzatildi va 2022-yil oxirida 12,3 foizga chiqdi. Shundan soʻng belgilangan targetga erishish choralari yanada qatʼiylashtirildi. Natijada 2023-yil oxirida 4 foizdan koʻproq pastlashga erishilib, inflyatsiya darajasi 8,8 foizga tushirildi. 2025-yil esa 7,5 foizli natija bilan yakunlandi.
Toʻgʻri, 5 foizli targetga belgilangan vaqtda yetilmadi. Ammo biz maqsadga asta-sekin yaqinlashyapmiz. Turli tovarlar bozorini erkinlashtirish, ayrim tovarlar boʻyicha raqobatni kuchaytirish, ishlab chiqarish va import konsentratsiyasini kamaytirish boʻyicha aniq ishlar qilinyapti. Natijada oʻtgan yili yurtimizda koʻp yoʻnalish boʻyicha inflyatsiya koʻrsatkichi pasaygani yaqqol sezildi. Asosiysi, buni odamlar ham oʻz turmushida his qilmoqda. Avvallari bozordagi narx-navoga faqat oʻsuvchi raqam sifatida qaralgan boʻlsa, bugun odamlar turli iqtisodiy taʼsirlar orqali narxlarni prognoz qilib, pasayishini bemalol taxmin qila olyapti. Ayrim mahsulotlar narxi keskin pasayishi, bozorda talabga yarasha taklif ortgani, oʻtgan yili yurtimizda valyuta kursi soʻmga nisbatan arzonlashib, bu uzoq vaqt davom etgani ham bu boradagi katta islohotlar samarasi.
Yana bir jihatni tushunish kerak: 5 foizli target — belgilangan maqsad. Ammo inflyatsiya 5 foizga tushirildi degani uni doim shunday saqlab qolish mumkinligini anglatmaydi. Chunki inflyatsiya doimiy oʻzgarib turadigan koʻrsatkich. Odatda u bilan bogʻliq prognozlar nafaqat ichki, balki tashqi omillarga ham asoslanadi. Birgina misol: 2024-yil yurtimizda inflyatsiya darajasi 9,8 foiz bilan yakunlangan boʻlsa, 2025-yil boshidayoq qoʻshni davlatlardan import qilinadigan qoramol va goʻsht eksportiga cheklovlar sabab goʻsht mahsulotlari narxida keskin oshish kuzatildi. Natijada oʻtgan yil fevralda umumiy inflyatsiya 10,1 foizgacha koʻtarildi.
Bu — tabiiy iqtisodiy jarayon. Mamlakatimiz iqtisodiyoti yildan yilga global iqtisodiyotga moslashib borayotgan sharoitda inflyatsiya darajasiga ham bevosita tashqi omillar taʼsiri sezilarli darajada ortib boradi. Ularni doim barqaror ushlab turish qiyin. Ammo Markaziy bank bu borada oʻz siyosatini yuritish va tegishli instrumentlar orqali belgilangan targetga yetish hamda uni mustahkamlash choralarini koʻrib boradi.
— 2027-yilda belgilangan 5 foizli targetga erishmaslik ehtimoli ham mavjudmi? Kutilmagan ssenariylarga qanday tayyorgarlik koʻrilgan?
— Albatta, inflyatsiya darajasiga erishish muddatlarini belgilashda kelgusidagi kutilmalar chuqur tahlil qilinadi. 5 foizli koʻrsatkichga erishish boʻyicha kutilmalarda ham yuzaga kelishi mumkin boʻlgan ichki va tashqi xatarlar oʻrganilib, tahlillar asosida ssenariylar ishlab chiqildi. Ularga qarshi choralar ham belgilangan. Masalan, tashqi omillarga kelsak, global iqtisodiyotdagi noaniqliklar saqlanib qolishi, savdo hamkorlarimiz valyutasida keskin oʻzgarishlar boʻlmasligi, ichki sharoitlarda kreditlar moʻtadillashib borishi, fiksal taqchillik 3 foizdan oshmasligi, pul oʻtkazmalari 10 foiz atrofida oʻsishi kabi oʻnga yaqin xatar hisobga olingan. Shular asosida inflyatsiya darajasi joriy yil oxirida 6-6,5 foiz atrofida shakllanishi, 2027-yilda esa 5 foizli targetga yetishi kutilmoqda.
Har bir xatarning inflyatsiya va iqtisodiy barqarorlikka alohida taʼsirlarini baholaganmiz va ularga qanday javob choralari koʻrilishi ham hisobga olingan. Masalan, oltin narxi 2500 dollargacha pasaysa yoki 5500 dollargacha oshib ketsa nima qilish mumkinligi boʻyicha ham tahlillar oʻtkazilgan. Bunda oʻsish prognozi ehtimoli yuqori. Yaʼni oltin narxi jahon bozorida oshib boryapti. Birja savdosi maʼlumotlariga koʻra, shu yil 25-yanvar kuni kechqurun oltin narxi bir troya unsiya uchun 5017 dollarlik yangi rekord darajaga yetdi. Agar oltin narxi shu tariqa oshishda davom etsa, bu ijobiy shok holati hisoblanadi. Buning hisobiga 5 foizli targetga 2027-yil oxirida emas, oʻrtalarida yetish ham mumkin. Chunki birgina shu omil iqtisodiy oʻsishning tezlashishiga hissa qoʻshadi.
Qolaversa, mamlakatimiz dunyo boʻyicha oltin ishlab chiqaruvchi eng yirik davlatlardan biri boʻlib, eksport hisobiga tushumlar ham, talab ham oshib bormoqda. Natijada yurtimizda oʻtgan yildan milliy valyuta kursi mustahkamlanib, qadri oshib borayotgani ham bevosita inflyatsiya darajasini pasaytirishga taʼsir koʻrsatadi. Biroq bu odamlar oʻylaganidek almashuv kursini Markaziy bank belgilaydi degani emas. Shu masalada ham koʻp savollar beriladi. Bir jihatni aniq tushunish kerak: Markaziy bank almashuv kursi boʻyicha maqsadli koʻrsatkich belgilamaydi va kurs shakllanishiga aralashmaydi. Yurtimizda 2017-yildan boshlab valyuta kursi erkinlashtirilgan va uni bozor tamoyillari belgilaydi. Kurs ichki valyuta bozorida shu joyning talab va taklifi asosida shakllanadi. Oʻtgan yilgi tahlillarga koʻra, qulay makroiqtisodiy sharoitlar taʼsirida xorijiy valyuta bozorida talabdan koʻra taklif yuqori boʻldi. Bu oltin narxining keskin oshib borayotgani bilan ham bogʻliq.
— Inflyatsiya haqida gap borsa, Markaziy bank belgilaydigan asosiy stavka masalasi ham oʻrtaga chiqadi. 2027-yilda belgilangan 5 foizli targetga yetilsa, Markaziy bank asosiy stavkani qanchalik pasaytirishi mumkin? Bu bevosita kreditlar foizi bilan ham bogʻliq boʻlgani holda odamlar uchun qiziq.
— Inflyatsiya tushishi deganda odamlar, avvalo, asosiy stavka va unga bogʻliq holda kreditlar foizining tushishini kutadi. Aslida ham ular oʻzaro bogʻliq. Bu boradagi kutilmalarni aytishdan oldin asosiy stavkaning oʻziga toʻxtalsak. Chunki koʻpchilik uning mohiyatini tushunmaydi.
Gap shundaki, mamlakatimiz moliya tizimida Markaziy bank asosiy stavkasi degan tushuncha bor. Markaziy bank uni va pul bozorida qisqa muddatli pulning narxini belgilaydi. Oddiy qilib aytganda, asosiy stavka — soʻmning narxi. Agar inflyatsiya yuqori boʻlsa, soʻm koʻp va qadri past boʻladi degani. Masalan, yuqori inflyatsiya xavfi tugʻilsa, Markaziy bank asosiy stavkani oshiradi yoki aksincha, inflyatsiya targetdan pasaysa, asosiy stavkani tushiradi. Bozor stavkasini Markaziy bank belgilangan darajaga yaqinlashtirish uchun oʻz operatsiyalarini asosiy stavkaga bogʻlaydi. Masalan, tijorat banklari ajratadigan imtiyozli kreditlarning foiz stavkasi bevosita asosiy stavkaga bogʻliq. Yaʼni stavka tushishi yoki koʻtarilishi imtiyozli kreditlar foizining pasayishi yoki oshishiga taʼsir qiladi. Shuningdek, tijoriy kreditlar foizi ham Markaziy bankning foiz stavkasidan kelib chiqib belgilanadi.
Asosiy stavka darajasi muayyan vaqtda qator omillar hisobiga oʻzgarib turadi hamda Markaziy bank yil davomida 8-marta asosiy stavkani koʻrib chiqadi. Jarayonda barcha omil hisobga olinadi va chuqur tahlil qilinadi. Xususan, asosiy stavka 2017-yil iyun oxirida — valyuta liberallashuviga tayyorgarlik doirasida 9 foizdan 14 foizgacha koʻtarilgan va 2024-yil iyuligacha 14-17 foiz oraligʻida shakllangan. 2024-yil iyulida ushbu stavka 0,5 foiz pasaytirilib, yillik 13,5 foiz darajasida belgilandi. Keyinroq yana 14 foizga koʻtarildi. 2025-yilda asosiy stavka 14 foiz darajasida oʻzgarishsiz saqlab qolindi. Toʻgʻri, 2025-yilda inflyatsiya darajasi 7,5 foizgacha pasaydi. Lekin Markaziy bank asosiy stavkani pasaytirishga shoshilmayapti. Chunki joriy inflyatsiya darajasi hali belgilangan 5 foizli targetga yetib kelgani yoʻq. Bundan tashqari, milliy iqtisodiyotda inflyatsiyani oshiruvchi xatarlar hali ham saqlanib turibdi.
Bugun aholi va biznes uchun banklar ajratayotgan kreditlar foizi haqiqatan yuqori — 20 foiz. Buning asosiy sababi, resurs narxi, yaʼni ushbu kreditlarning manbai boʻlgan depozitlarning qimmatligida. Inflyatsion targetga erishilgach, Markaziy bank foiz stavkalarini neytral darajaga olib kelishi mumkin. Tahlillarga koʻra, Oʻzbekiston iqtisodiyoti uchun neytral real foiz stavkasi bugun 4-5 foiz atrofida baholangan. Bunda 5 foizli targetga neytral 4-5 foizni qoʻshsak, 9-10 foiz nominal stavka hosil boʻladi. Bu asosiy stavkani 9-10 foizgacha tushirish imkoni paydo boʻladi degani.
Ammo inflyatsiya kutilmalarining pasayishi muayyan muddat talab etadi. Yaʼni boshqa foizlarning birdan tushishi kuzatilmaydi, ular inflyatsiya bilan birga asta-sekin pasayadi. Oʻtgan yili aholi buni amaliyotda seza boshladi. Narx-navo barqarorligi real sharoitda kuzatilayotgani hisobiga aholi kutilmalari ham pasayib borayotgani ijobiy hol.
Iroda TOSHMATOVA suhbatlashdi.