Reklama qonunchiligini buzgan 12 ta korxonaga nisbatan ish qoʻzgʻatildi — Raqobat qoʻmitasi
Raqobat qoʻmitasi Sirdaryo viloyati hududiy boshqarmasi tomonidan oʻtgan 2024-yil davomida jami 2 655 ta tashqi reklama va tashqi targʻibot vositalarining “Reklama toʻgʻrisida”gi Qonun talablariga muvofiqligi yuzasidan oʻrganish va monitoring ishlari olib borildi.
Qayd etilishicha, oʻtkazilgan oʻrganishlar davomida 12 ta korxona (“Sm metan elit oil” MCHJ, “Avesta comfort eko-gaz” MCHJ, “S.U.K. oil” MCHJ, “As Sirdaryo servis” MCHJ, “Avto mag petrol” MCHJ, “Berdiyor Xabib” MCHJ, “Madinabonu Robiyabonu hamkor” MCHJ, “Tex bazar group 001” MCHJ, “Roxon xaa” MCHJ, “Farrux medio servis” XK, “Khizmat travel” MCHJ va “Tire max” MCHJ) tomonidan reklama qonunchiligi talablarini buzganlik holatlari aniqlandi.
Yuqoridagilarga muvofiq, hududiy boshqarma maxsus komissiyasi tomonidan “Reklama toʻgʻrisida”gi Qonun talablari buzilish alomatlari yuzasidan ”Vazirlar Mahkamasining 225-sonli qarori bilan tasdiqlangan Nizomga asosan xizmat koʻrsatuvchi tashkilotlarga ishlar qoʻzgʻatilib, qonunbuzilish holatlarini bartaraf etish va kelgusida yoʻl qoʻymaslik toʻgʻrisida bajarilishi majburiy boʻlgan koʻrsatmalar berildi.