“Paxta xomashyosini yetishtirish va sotishda bozor mexanizmlarini qoʻllashni izchil davom ettirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi Prezident Farmoni (PF-7-son, 17.01.2025-y.) qabul qilindi.
Birja savdolariga AI-80 rusumidagi avtobenzin hajmi kunlik 8000 tonnadan, AI-92 rusumli avtobenzin esa 4000 tonnadan qoʻyilmoqda.
Birja savdolariga qoʻyilayotgan AI-80 markali avtomobil benzin hajmini ortishi ham kutilmoqda.
“NKMK” AJning 1,0 milliard AQSH dollari miqdoridagi xalqaro korporativ obligatsiyalari ilk bor chiqarildi va London fond birjasiga joylashtirildi.
“Oʻzbekiston respublika tovar-xom ashyo birjasi” AJ axborot xizmati oʻtgan hafta davomida, yaʼni 7 – 13-oktyabr kunlari savdo natijalarini eʼlon qildi.
“VODIY SANOAT FAXRI” MCHJ tomonidan 2023-yil avgust dekabr va 2024-yil fevral oyida 56-holatda 2 400 tonnadan ziyod paxta tolasi mahsulotini birja savdolariga qoʻyilmasdan “SOF TEX” MCHJga toʻgʻridan-toʻgʻri sotib yuborilgan.
Oʻtgan hafta davomida, yaʼni 9-15-sentyabr kunlari birjada 2 920,5 mlrd soʻmlik tovarlar sotilgan boʻlib, bu avvalgi haftaga nisbatan 67,4 foizga koʻpdir.
Paxtaobod tumanida Ucell xodimi kompaniyaning katta miqdordagi pulini onlayn birjada yutqazib qoʻydi. Unga nisbatan qoʻzgʻatilgan jinoyat ishi sudda koʻrib chiqilib, hukm oʻqildi.
Ijtimoiy tarmoqlar orqali “Propan” gaz narxlarining keskin oshganligi yuzasidan eʼtirozlar tarqalib, jamoatchilik tomonidan muhokamalarga sabab boʻlmoqda.
Kompaniya birja savdolarida mahsulot hajmlarini nomuvofiq qoʻyishi oqibatida texnik oltingugurt narxi oʻrtacha 10 foizdan 50 foizgacha oshgan.