Loyihaga koʻra, 540 oʻrinli 9-qavatli turar joylar, Yoshlar bogʻi, Yoshlar markazi, kutubxona hamda hunarmandlar uchun koʻrgazma zallari va suv havzasi A.Navoiy haykali oʻrnatish koʻzda tutilgan.
“Yangi Oʻzbekiston” massivlarini qurish ishlarini tashkillashtirish uchun “Oʻz uyim” kompaniyasi tashkil qilinadi. Ushbu kompaniya yer tanlash, loyihalash, qurish va ekspluatatsiya qilishga masʼul boʻladi.
Massivda, 1500 oʻrinli umumtaʼlim maktabi,1500 oʻrinli maktabgacha taʼlim tashkiloti, oilaviy shifokorlik punkti, biznes markaz, mehmonxona, kongress zali, park obyektlari quriladi.
Loyiha ikki bosqichli boʻlib, 16 gektarli hududda 5 ming aholiga moʻljallangan 50 ta koʻp qavatli uy bunyod etilishi rejalashtirilgan. Hozirda aholiga 400 xonadonli 20 ta uy foydalanishga topshirildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Jizzax viloyati Sharof Rashidov tumanida qurilayotgan “Yangi O‘zbekiston” massivini borib ko‘rdi.
Shahar va mahalla infratuzilmasini yaxshilash masalalari muhokama qilinar ekan, aholi zichligi katta boʻlgan Namangan viloyatida uy-joy qurish ishlarini kengaytirish zarurligi qayd etildi.
Jami 74 ta koʻp qavatli turar-joylar, 2 ta maktab, 2 ta bogʻcha, 200 qatnovga moʻljallangan oilaviy poliklinika hamda mahalla markazi qurilishi belgilangan.
“Yangi O‘zbekiston” massivlari bo‘yicha Farg‘onada 80 ta, Samarqandda 36 ta, Toshkent viloyatida 15 ta, Namanganda 14 ta uyni foydalanishga topshirish cho‘zilib ketayotgani ko‘rsatib o‘tildi.
“Yangi Oʻzbekiston” massivi qurilishi uchun viloyat markaziga kirib kelishdagi “Chaman” MFY hududidan 64,6 gektar maydon tanlab olinib, loyiha ishlari amalga oshirildi.