Joriy yil 25-martda Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatida Xalqaro munosabatlar, tashqi iqtisodiy aloqalar, xorijiy investitsiyalar va turizm masalalari qoʻmitasi raisi oʻrinbosari O. Mamatkarimov Gruziyaning Oʻzbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Kotariya David bilan uchrashdi.
2025-yil 24-martda Oliy Majlis Senatida Xalqaro munosabatlar, tashqi iqtisodiy aloqalar, xorijiy investitsiyalar va turizm masalalari qoʻmitasi raisi oʻrinbosari O.Mamatkarimov Vyetnam Sotsialistik Respublikasining Oʻzbekistondagi Favqulodda va Muxtor elchisi Dan Min Kxoy bilan uchrashdi.
Joriy yil 19-martda Senat Raisi Tanzila Narbayeva Xitoy Xalq Respublikasining Oʻzbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi Yuy Szyun boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuv oʻtkazdi.
Bitimning asosiy maqsadi – investitsiya faoliyati orqali unga qoʻshilgan ishtirokchi davlatlarning iqtisodiy oʻsishiga va ular oʻrtasidagi savdo-iqtisodiy aloqalarni kengaytirishga koʻmaklashishdir.
Senatning beshinchi yalpi majlisida "Yangi tahrirdagi Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinganligi munosabati bilan Oʻzbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga sudlar faoliyatining hamda fuqarolar huquq va erkinliklarining kafolatlarini kuchaytirishga qaratilgan oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritish toʻgʻrisida"gi Qonun senatorlar tomonidan muhokama qilindi.
Senatning beshinchi yalpi majlisini 2025-yil 17-mart kuni chaqiriladi.
Bugun, 14-martda Oliy Majlis Senatida Rossiya Federal Majlisi Davlat Dumasi Raisi Vyacheslav Volodin boshchiligidagi delegatsiya aʼzolari bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Senatning Mudofaa va xavfsizlik masalalari qoʻmitasi ishchi guruhining yigʻilishida mutasaddi vazirlik va idoralar vakillari tomonidan Jinoyat kodeksining 266-moddasiga (Transport vositalari harakati yoki ulardan foydalanish xavfsizligi qoidalarini buzish) oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritish yuzasidan takliflar muhokama etildi.
Xoʻsh, avvallari qanday edi, degan haqli savol tugʻiladi. Albatta, yaxshi qonunlarimiz, yaxshi niyatlarimiz bor edi. Ammo ularni hayotga tatbiq etish uchun xohish ham, ragʻbat ham yoʻq edi rahbarlarda.
Amaldagi 252 gektardan iborat “Shirin” mavzesi hududi kengaytirilib, jami 665 gektar maydonni tashkil etadi.