The opening ceremony of the forum was attended by the Minister of Higher Education, Science and Innovation of the Republic of Uzbekistan Kongratbai Sharipov and the Minister of Higher Education of Malaysia, Zambri Abdul Kadir, who emphasized the strong cooperation between the two countries in the field of higher education.
The parties also noted the need to further expand ties between higher education institutions, develop academic mobility programs, introduce joint educational programs, and increase the volume of scientific research in the future.
The concert program with the participation of artists from Uzbekistan and Malaysia gave the participants of the event a great mood and created a platform for a closer acquaintance with the cultures of the two countries.
During the forum, industry experts made presentations on various topics, and a number of initiatives were put forward to further expand bilateral cooperation.