Қонун (ЎРҚ-1050-сон, 25.03.2025 й.) билан айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиришлар киритилди.
Ушбу тамойили доирасида айрим соҳалардаги маъмурий ҳуқуқбузарликни илк бор содир этган кичик тадбиркорлик субъектлари маъмурий жавобгарликдан озод этилади.
Президентнинг тегишли фармони билан мактаб директори ва унинг ўринбосарлари ҳамда мактабгача таълим ташкилоти директорлари иш ҳақи миқдори оширилади.
Агар худди шундай ҳуқуқбузарликни маъмурий жазо қўлланганидан кейин бир йил давомида такроран содир этилса, БҲМнинг уч баравари миқдорида жарима қўлланади.
Сенатнинг бешинчи ялпи мажлисида "Кредиторларнинг гаров билан таъминланган талабларини қаноатлантириш тизими янада такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида"ги Қонун кўриб чиқилди.
Сенатнинг навбатдаги ялпи мажлисида "Қишлоқ хўжалиги таваккалчиларини суғурта қилиш тўғрисида"ги Қонун муҳокама қилинди.
Шунингдек, уларга автобусдан бепул фойдаланиш ҳамда санаторий-курортларда даволаниш учун йўлланмаларни навбатсиз олиш ҳуқуқи берилмоқда.
Техник регламент талабларига мувофиқлиги тасдиқланмаган қадоқлар ва қадоқларни ёпиш воситалари мувофиқлик белгиси билан тамғаланмаслиги ва эркин муомалага чиқарилмаслиги керак.
Қонун (ЎРҚ-1032-сон, 20.02.2025 й.) билан “Давлат божи тўғрисида”ги Қонунга қўшимча ва ўзгартиришлар киритилди.