Yaponiya hukumati 2040-yil mamlakat energetika muvozanatida qayta tiklanadigan energiya manbalari hissasini 40-50 foizga yetkazishni rejalashtirmoqda. Bu haqda “Kyodo” agentligi xabar tarqatgan.
Boyovut tumanidagi 19-maktabning bu boradagi namunali ishlari
“Nukus-1” loyihasi toʻliq ishga tushishi natijasida har yili 350 million kilovatt/soat elektr energiyasi ishlab chiqarilishiga imkoniyat yaratiladi, oʻrtacha 100 million kub tabiiy gaz sarfi tejaladi, havoga 180 ming tonna karbonat angidrid gazi chiqindilari tarqalishi kamayadi.
Yevropaga “yashil energetika yoʻlagi”ning qiymati 2 mlrd dollardan ortiqqa baholanmoqda, dedi energetika vaziri oʻrinbosari Umid Mamadaminov.
2024-yil boshidan beri Oʻzbekistonda quyosh va shamol elektr stansiyalari 4 milliard kVt·soat elektr energiyasi ishlab chiqardi.
Avstraliya hukumati mamlakat shimolidagi 3 million xonadonni elektr energiyasi bilan taʼminlaydigan eng yirik quyosh energiyasi ishlab chiqarish markazini qurish boʻyicha “SunCable” loyihasini maʼqulladi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasida shamol elektr stansiyalari va sanoat korxonalari qurilishi boshlandi, savdo majmualari ishga tushirildi.
Energetika vaziri Joʻrabek Mirzamahmudov 14-may kuni Toshkentda ochilgan Energetika haftaligida (UEW 2024) qayta tiklanuvchi energiya manbalarining elektr energiyasi ishlab chiqarishdagi ulushini oshirish rejalari haqida gapirdi.
Bir dona “yashil energiya” sertifikati qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan foydalangan holda 1000 kVt/soat elektr energiyasi ishlab chiqarilganini tasdiqlaydi.