Figurali uchish boʻyicha Oʻzbekiston terma jamoasi aʼzolari Dmitriy Chigirev hamda Yekaterina Geynish Milan-Kortina-2026 qishki Olimpiya oʻyinlariga litsenziyasiga ega chiqdi.
2032-yilgi Olimpiada 23-iyuldan 8-avgustgacha Avstraliyaning Brisben va Kvinslend shaharlarida oʻtkaziladi.
Yigʻilishda taʼkidlanganidek, sport sohasini shunchaki oʻyin va musobaqalar emas, millat genofondi, mamlakatning qudrati va obroʻ-eʼtiborini butun dunyoga tarannum etadigan eng taʼsirchan vosita, eng ustuvor vazifa deb bilishimiz shart.
Shu yilning 2-fevral kuni 2024-yil yakunlari boʻyicha Judo Awards 2024 taqdirlash marosimi boʻlib oʻtdi. Unda Paris Grand Slam musobaqasi doirasida tashkil etilgan marosimda Oʻzbekiston Dzyudo federatsiyasining ikki nafar vakili nominatsiyalar gʻoliblari safidan joy oldi.
Oʻzbekiston Qahramoni Sanoqulov Quvondiq Sanoqulovich Oʻzbekiston gandbol federatsiyasi raisi lavozimiga saylandi.
Unda Oʻzbekiston sport vaziri Adham Ikromov, Milliy olimpiya qoʻmitasi bosh kotibi Oybek Qosimov, Toshkent shahar hokimi oʻrinbosari Durdona Rahimova, Milliy paralimpiya qoʻmitasi raisi Muxtorxon Toshxoʻjayev va boshqalar ishtirok etdi.
Vengriya poytaxti Budapesht shahrida boʻlib oʻtayotgan Butunjahon shaxmat Olimpiadasida 11-tur bellashuvlari yakunlandi.
Unda jamoaviy sport turlari va ayollar sportiga yanada koʻproq ahamiyat qaratish kabi mavzular yuzasidan fikr almashildi.
Ayni paytda Hindistonning Nyu-Deli shahrida Osiyo Olimpiya kengashi (OOK)ning 44-Bosh Assambleyasi oʻtkazilmoqda.
Fransiya sport arenalarida boʻlib oʻtgan yozgi Olimpiya oʻyinlari koʻp jihatlari bilan yodda qoladigan boʻldi. Mazkur yirik sport musobaqasiga koʻrilgan tayyorgarlik, delegatsiyalar uchun yaratilgan sharoitlarning qoniqarsizligi, sportchilar shaxsiy buyumlarining oʻgʻirlanishi kabi holatlar xavfsizlik choralari yetarli darajada koʻrilmaganidan dalolat, albatta. Bu haqda ijtimoiy tarmoqlar orqali koʻplab munosabatlar bildirildi.