Oʻzbekiston va Turkmaniston oʻrtasida 2025-yil 25-fevraldan erkin savdo rejimi joriy etildi.
“Biz birgalikda nafaqat «Qambarota-1” GES qurilishi loyihasini muvaffaqiyatli amalga oshiramiz, balki mintaqamizda uzoq muddatli barqarorlikni taʼminlaymiz«
Xitoy – Qirg'iziston – O'zbekiston temir yo'li qurilishi 27-dekabr kuni boshlanadi. Bu haqda bugun Bishkekda bo'lib o'tgan III Xalq qurultoyida Qirg'iziston prezidenti Sadir Japarov ma'lum qildi.
Qirg'izistonda Xitoy-Qirg'iziston-O'zbekiston temir yo'li qurilishi uchun yer ajratildi. Mamlakat Vazirlar Mahkamasi rahbari Oqilbek Japarov tegishli qarorni imzoladi.
Janubiy Koreya Respublikasida tashkil etilayotgan 19-Xalqaro standartlar olimpiadasi (ISO - International Standards Olympiad) da ishtirok etish uchun O'zbekiston delegatsiyasi yetib bordi.
2024-yilning 3-avgust kuni Dushanbe shahrida Tojikiston va O'zbekiston o'rtasida Markaziy Osiyo transchegaraviy daryolarining suv resurslaridan kompleks foydalanish bo'yicha qo'shma Ishchi guruhining 7-majlisi bo'lib o'tdi.
O'zbekistonda Oliy Majlis Qonunchilik palatasi va Xalq deputatlari Kengashlariga saylovlar joriy yilning 27-oktabr kuniga belgilandi.
Qozog'iston va O'zbekiston havo hududi orqali o'tuvchi yangi T916 havo yo'nalishi ochildi. Shuningdek, bu Yevropadan Janubi-Sharqiy Osiyoga parvozlar uchun qo'shimcha yo'nalishlardan biri hisoblanadi.
O'sh shahrida (Qirg'iziston) sel oqibatida halok bo'lgan oilaning ikki nafar a'zosining jasadi O'zbekistondan topildi.
O'sh viloyatining Novqat tumanidagi vayronkor seldan jabr ko'rgan qishloqlar uchun O'zbekistondan 95 tonna insonparvarlik yordami yetib keldi. Bu haqda Qirg'iziston Favqulodda vaziyatlar vazirligi xabar bermoqda.