Birlashgan Millatlar Tashkiloti tomonidan eʼlon qilingan yangi hisobotga koʻra, 2023-yili dunyo boʻyicha besh yoshgacha boʻlgan bolalar oʻlimi 2015-yilga nisbatan 42 foizga, oʻlik tugʻilish holatlari esa 53 foizga kamaygan.
Toshkent viloyatida tugʻilgan 65 yoshli bemor bir necha yildan buyon jigar sirrozi, fibroz, asid, portal gipertenziya va qiziloʻngach venalarining varikoz kengayishi kabi ogʻir kasalliklar bilan kurashib kelgan.
YUNICEF va JSST qizamiq epidemiyasi faol boʻlgan mamlakatlar hukumatlarini zudlik bilan kasallanish holatlarini aniqlash va emlash kampaniyalarini kuchaytirishga chaqirdi.
RSHTYOIM Buxoro filialiga 2005-yilda tugʻilgan bemor koʻngil aynishi, epigastral sohasidagi kuchli ogʻriq va ovqat oʻtishining qiyinlashishidan shikoyat qilib murojaat qilgan.
Ijtimoiy tarmoqlarda mamlakatimiz boʻylab oʻtkir respirator virusli infeksiyalar avj olgani, ayniqsa, maktab va bogʻchalarda kasallik keng tarqalgani, oqibatda poliklinikalar emlanmagan bemor bolalar bilan toʻlgani haqida xabarlar tarqalmoqda.
Buyuk Britaniya olimlari buni amaliyotda yana bir bor tasdiqlashga erishdi.
Ilgari odamlar ayrim tahlillar uchun boshqa hududlardagi tibbiyot muassasasiga qatnagan boʻlsa, endilikda bunga zarurat qolmadi.
Immunitet – organizmning infeksiya va bakteriyalarga qarshi tabiiy mudofaasi. Uning asosiy vazifasi tanaga kirgan mikrob va viruslarni aniqlash hamda yoʻq qilishdan iborat.
Oziq-ovqat allergiyasi — dunyoda tobora keng tarqalayotgan patologiyalar sirasidan. Tahlillarga koʻra, bundan asosan bolalar, ayniqsa, emizikli goʻdaklar koʻp aziyat chekadi.
Ijtimoiy tarmoqlarda oilaviy poliklinikalarda ayrim tibbiy xizmatlar pulli boʻlishi haqida xabarlar tarqaldi. Ushbu xabarlarga Sogʻliqni saqlash vazirligi rasmiy munosabat bildirdi.