Minister of Digital Technologies Sherzod Shermatov held a meeting with European Union Commissioner for International Partnership Josef Sikela.
At a meeting between representatives of the Ministry of Digital Technologies of the Republic of Uzbekistan and professors of the Japanese Kyushu Institute of Technology, this project and the procedure for its implementation were discussed.
During the visit of the delegation of the Ministry of Digital Technologies of Uzbekistan to Qatar, a meeting was held with the Director General of the Invest Qatar agency, Sheikh Ali Al-Waleed Al-Thani.
Minister of Digital Technologies Sherzod Shermatov took part in the Internet Governance Forum, held in Saudi Arabia.
The Minister of Digital Technologies of Uzbekistan, Sherzod Shermatov, held a meeting in Saudi Arabia with the CEO of Datavolt, Rajit Nanda.
The Minister of Digital Technologies of Uzbekistan, Sherzod Shermatov, held a meeting with Daniil Shuleyko, CEO of Yandex for Global Affairs.
The Minister of Digital Technologies of Uzbekistan, Sherzod Shermatov, held talks with the CEO of the Qatari company MEEZA, one of the leading providers of IT services and solutions, Mohamed Ali Algaitan, in order to explore opportunities for cooperation in digital and technological fields.
During his visit to Qatar, Minister of Digital Technologies Sherzod Shermatov met with Deputy Executive Director of Mannai Holiday Mannai, Head of the corporation Aleh Greval and Senior Vice President of Mannai InfoTech Mr. Binu.
The TechWomen program is a professional exchange program for girls and women on STEAM, in which participants train for five weeks in American companies and work on a social project for their countries.
A meeting was held between Minister of Digital Technologies Sherzod Shermatov and Huawei President for the Middle East and Central Asia, Mr. Yi Xiang, in order to continue further cooperation on the introduction of digital technologies in various sectors of the economy and social spheres and infrastructure modernization.