During the visit of the delegation of the Ministry of Digital Technologies of Uzbekistan to Qatar, a meeting was held with the Director General of the Invest Qatar agency, Sheikh Ali Al-Waleed Al-Thani.
On February 25, First Deputy Chairman of the Chamber of Commerce and Industry of Uzbekistan D. Kurbanov met with Chairman of the Qatar Chamber of Commerce Sheikh Khalifa bin Jassim bin Muhammad Al Thani.
The Minister of Digital Technologies of Uzbekistan, Sherzod Shermatov, held talks with the CEO of the Qatari company MEEZA, one of the leading providers of IT services and solutions, Mohamed Ali Algaitan, in order to explore opportunities for cooperation in digital and technological fields.
During his visit to Qatar, Minister of Digital Technologies Sherzod Shermatov met with Deputy Executive Director of Mannai Holiday Mannai, Head of the corporation Aleh Greval and Senior Vice President of Mannai InfoTech Mr. Binu.
On October 17 this year, in Tashkent, Minister of Investment, Industry and Trade of the Republic of Uzbekistan Laziz Kudratov and First Deputy Chairman of the Qatar Chamber of Commerce and Industry Sheikh Muhammad Bin Ahmed Al-Kuwari held a round table with representatives of more than 40 large companies of Uzbekistan and Qatar.
Qatar Culture Week was held in Uzbekistan from October 11 to 14 as part of the cooperation program between the two countries. The purpose of the event is to promote Qatar's heritage and expand cultural exchange.
On October 3, Uzbek Foreign Minister Bakhtiyor Saidov met in Doha with the Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of Qatar, Sheikh Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim Al Thani.
Assistant to the President of Uzbekistan Saida Mirziyoyev held a meeting with Sheikh Al-Mayassa bint Hamad bin Khalifa Al Thani yesterday. They discussed the restoration project of the Bi-Khanum mosque in Samarkand.
The Ministry of Ecology, Environmental Protection and Climate Change of Uzbekistan held an online meeting with representatives of the Ministry of Environment and Climate Change of the State of Qatar, where prospects for establishing cooperation and implementing joint projects were discussed.
Minister of Higher Education, Science and Innovation Kongratbay Sharipov received Qatar's Ambassador to Uzbekistan Hamza Hassan. During the meeting, the parties discussed the further expansion of relations between the two countries, as well as the agreements reached.