On March 3 of this year, the Minister of Investment, Industry and Trade of the Republic of Uzbekistan Laziz Kudratov received the Ambassador of Azerbaijan to Uzbekistan Huseyn Guliyev.
Armenia and Azerbaijan have agreed on 15 of the 17 points of the peace agreement, and negotiations on the remaining two issues are ongoing. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated this at a briefing.
On February 19, in Baku, the Chairman of the Senate of the Oliy Majlis, Tanzila Narbayeva, met with the Chairman of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan, Sahiba Gafarova.
It is expected that the adoption of this decision will make it possible to intensify trade, economic, cultural and tourist ties between the two countries.
The Uzbek delegation took part in the second trilateral meeting in Ankara yesterday with the participation of the ministers of Azerbaijan and Turkey.
Astana handed over to Moscow and Baku the decrypted data of the black boxes of the AZAL aircraft, Kazakh Deputy Prime Minister, head of the air crash investigation commission Kanat Bozumbayev said, his words were quoted by the Kazinform agency.
Pashinyan ruled out the possibility of any actions on the part of Armenia that could harm regional stability.
On December 4 of this year, Minister of Investment, Industry and Trade of the Republic of Uzbekistan Laziz Kudratov met with Nariman Sardarly, Director of the Azerbaijani company PASHA Investments.
At the end of November, the Tax Committee of the Republic of Uzbekistan held a meeting with a delegation of the Tax Service of Azerbaijan.
The share of the world's urban population may increase from the current 50% to 70% by 2050, which will create additional challenges for infrastructure and climate.