On March 11 this year, on the eve of the state visit of the President of the Republic of Uzbekistan Sh.M. Mirziyoyev to the French Republic, a French-Uzbek business forum was held in Paris with the participation of heads of relevant ministries, departments and heads of about one hundred leading companies, financial and business organizations of the two countries.
Within the framework of the business forum of women entrepreneurs of Uzbekistan and Oman held in Muscat, negotiations were held between the founder of the Felix Tour travel company, Ozoda Mukhidova, and the general manager of Bahwan Travel Agencies LLC, Bijou Anthony.
The President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, and the Prime Minister of the Islamic Republic of Pakistan, Shehbaz Sharif, took part in the Uzbekistan – Pakistan Business Forum.
On February 16 of this year, on the eve of the official visit of the President of the Republic of Uzbekistan Sh.M. Mirziyoyev to Kuwait, the Uzbek-Kuwaiti business forum was held in the capital of this country, which was attended by the heads of relevant ministries and departments, industry associations and the heads of more than a hundred large companies and financial institutions of the two states.
Uzbek Foreign Minister Bakhtiyor Saidov attended and spoke at the Uzbek-Indonesian business forum in Jakarta as part of his visit to Indonesia.
On October 18-19, the Uzbek-Kuwaiti business Forum was held in the city of Kokand, organized with the support of the khokimiyat of the Ferghana region.
A business forum of representatives of the business circles of Great Britain and Uzbekistan was held in London.
On October 14 of this year, the Uzbekistan-United Arab Emirates business Forum was held in Tashkent as part of the visit of a delegation of business representatives led by the Abu Dhabi Chamber of Commerce and Industry.
Within the framework of the Asian Cooperation Dialogue, a business forum was held in Doha under the thematic title "Artificial Intelligence and new businesses".
On September 19 of this year, an Uzbek-Iranian Business Forum was held in Tashkent as part of the visit of a delegation of business representatives led by representatives of the Iranian Chamber of Commerce, Industry, Mining and Agriculture.