Bosh prokuratura huzuridagi Departamentning Mirobod tumani boʻlimi tomonidan oʻtkazilgan tezkor tadbirda tegishli hujjatlari boʻlmagan dori vositalarini sotuvga qoʻygan dorixona fosh etildi.
“Giyohvandlik vositalari, psixotrop moddalar va prekursorlarni saqlash, realizatsiya qilish, berish, taqsimlash va hisobga olish tartibi toʻgʻrisidagi”gi nizom Adliya vazirligida davlat roʻyxatidan oʻtkazildi (roʻyxat raqami 3604, 27.01.2025-y.)
Raqobat qoʻmitasi tomonidan Respublika hududidagi koʻplab dorixonalarda nazorat tadbirlari oʻtkazildi.
Qibray tumanida dorilar boʻyicha retsept yozish va ularni berish jarayoni raqamlashtirishga qaratilgan elektron retseptlarni joriy etish boʻyicha pilot loyiha ishga tushirildi.
Raqobatni rivojlantirish va isteʼmolchilar huquqlarini himoya qilish qoʻmitasi tomonidan oʻtkazilgan tekshiruvlarda 100 lab dorixonalarda dori vositalariga belgilangan referent narxlarni oshirish holatlari aniqlandi.
Oʻzbekistonda birinchi marta soliq organlari fiskal cheklar boʻyicha dori vositalari savdosi haqidagi maʼlumotlar taqdim etildi.
Mazkur holatlar yuzasidan Jinoyat kodeksining 251-1-moddasi (kuchli taʼsir qiluvchi yoki zaharli moddalarni qonunga xilof ravishda muomalaga kiritish) bilan jinoyat ishlari qoʻzgʻatilib, tergov harakatlari oʻtkazilmoqda.
“M.F.” MCHJ rahbari K.A. MCHJ dorixonasida fuqaro E.X.ga 30 dona kuchli taʼsir qiluvchi dori vositasini shifokor retseptsiz 210 ming soʻmga sotgan vaqtida ushlandi.
22,1 million so'mlik dori vositalarini o'zlashtirish yo'li bilan talon-toroj qilgan.
Toshkent shahridagi dorixonalardan birinida yana qalbaki dori vositasi sotilayotgani maʼlum boʻldi. Bu haqda “Yuz.uz”ga Farmatsevtika tarmogʻini rivojlantirish agentligi axborot xizmati rahbari Sevara Tulyaganova xabar berdi.