Joriy yil 18-martda Oʻzbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov Vengriyaning “OTP Group” konserni delegatsiyasi bilan uchrashuv oʻtkazdi va guruh tarkibiga kiruvchi kompaniya bilan yirik investitsiya loyihasini amalga oshirish boʻyicha qator ikki tomonlama hujjatlarni imzolash marosimida ishtirok etdi.
Yaqinda ming yillik dorivor oʻsimlik — Shirin shuvoq Vengriya-Oʻzbekiston tadqiqot va innovatsion loyihasining asosiy elementiga aylandi.
O‘zbekiston elchisi Oybek Shaxavdinov Vengriyaning «Magyar Demokrata» gazetasi asoschisi va bosh muharriri Andrash Benchik hamda O‘zbekistondagi parlament saylovlarida kuzatuvchi sifatida ishtirok etgan mazkur gazeta jurnalisti Jorj Salm bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Mamlakatimiz elchixonasi va Oʻzbekiston Turizm qoʻmitasi tomonidan “Hududlarda turizm va agrar turizmni rivojlantirish boʻyicha Vengriya tajribasi” mavzucida onlayn seminar-trening tashkil etildi.
Oʻzbekiston elchisi Oybek Shaxavdinov Vengriyaning Chet elliklar masalasi boʻyicha politsiya milliy bosh byurosi (Migratsiya xizmati, IIV tarkibiga kiradi) bosh direktori general Shandor Gombios bilan muzokara oʻtkazdi.
Kecha Budapesht shahrida Turkiy davlatlar tashkiloti (TDT) Oqsoqollar Kengashining 16-yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Qariyb 500 yil davom etgan G'arb hukmronligi davri nihoyat tugadi. Yevroosiyo asri allaqachon boshlangan va tez orada iqtisodiyotning markazi Sharqqa siljiydi.
Joriy yil 17oktyabrda Qoʻqon shahrida birinchi Oʻzbekiston-Vengriya mintaqalararo forumi boʻlib oʻtdi.
Oʻzbekiston elchisi Oybek Shaxavdinov Vengriya kimyo sanoati, energetika va turdosh sanoatlar kasaba uyushmalari federatsiyasi prezidenti Tamas Shekeli bilan uchrashdi.
Oʻzbekiston elchixonasida Xalqaro migratsiya tashkilotining (XMT) Vengriyadagi vakolatxonasi rahbari Daniel Bagameri bilan muzokaralar boʻlib oʻtdi.