Ajiniyoz nomidagi Nukus davlat pedagogika institutining talabalar turar joyida qoraqalpoq xalqining milliy taomi — joʻxori gurtik tayyorlandi.
Komissiya faoliyati davomida fuqarolardan kelib tushgan jami 600 dan ortiq murojaat ijobiy hal etdi. 50 dan ortiq davlat va nodavlat tashkilotlarga tashrifi davomida 590 nafar xodim, 334 nafar qamoq jazosini oʻtab chiqqan shaxslar bilan suhbatlashdi.
Qoʻngʻirotlik Baxtыbay Djiyenbayev temir yoʻl sohasida 37-yil mehnat qilib, bugungi kunda nafaqada dam olmoqda. Yangidan qad rostlagan Qoʻngʻirot temir yoʻl vokzali binosini hamkasblari bilan tomosha qilib, zamonaviy uslubda qad koʻtargan binoga uzoq vaqt nazar tashlab, oʻtgan davrlarini bir-bir esladi. Qoʻrimsiz, eski vokzalda ogʻir sharoitda ishlar olib borar edi. Endi butkul boshqacha manzara. Haqiqatdan ham Qoʻngʻirot tumanidagi qurilish va obodonlashtirish ishlarining yaqqol namunasidir.
Bugun Nukus shahridagi «Tele oray» mahalla fuqarolar yig‘inida tozalangan ichimlik suvi ishlab chiqarish loyihasini ishga tushirgan «Long Water» korxonasining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Joriy yilning 12-iyun kuni Qoraqalpogʻistonning Kegeyli tumanida toʻy marosimi saylida haydovchilar 200 AQSH dollari sabab “mashinalar jangi”ni uyishtirdi.
Bugun, 2023-yil 10-may kuni Qoraqalpogʻiston Respublikasi sudining Jinoyat ishlari boʻyicha sudlov hayʼati tomonidan sudlanuvchilar Amanbay Sagidullayev (1967-yilda tugʻilgan) va Niyetbay Urazbayev (1969-yilda tugʻilgan) ga oid jinoyat ishini koʻrib chiqish boʻyicha ochiq sud jarayoni tugab, sud hukmi eʼlon qilindi.
Bugun, 2023-yil 17-mart kuni, Buxoro viloyat sudi binosida 2022-yil 1-2-iyul kunlari Nukus shahrida ommaviy tartibsizliklarni sodir etganlikda ayblanayotgan 39 nafar sudlanuvchiga oid jinoyat ishini koʻrib chiqish boʻyicha sud jarayoni tugab, sud hukmi eʼlon qilindi.
Bu boʻyicha Bosh prokuratura rasmiy bayonotida xabar qildi.
2023-yil 7-fevral kuni Mustaqil komissiya a’zolari hamda Ombudsmanning Buxoro viloyati mintaqaviy vakili marhum Polat Shamshetovning bevaqt o‘limi sabablarini o‘rganish maqsadida 4-sonli Tergov hibsxonasiga tashrif buyurishdi.
Nukus shahridagi ommaviy tartibsizliklarni sodir etganlikda ayblangan shaxslardan biri Poʻlat Shamshetov kecha tongda tergov hibsxonasida yurak xurujidan vafot etgani boʻyicha xabarlar tarqaldi.