The Central Bank of Uzbekistan has decided to postpone the date of the board meeting scheduled for March 13, 2025 to consider the base rate to March 20 of this year.
The Central Bank of Uzbekistan commented on the messages that appeared on social networks about the sending of SMS notifications by commercial banks related to citizens' bank cards.
The leadership of the Central Bank held a meeting with a delegation of the International Finance Corporation headed by the Regional Director for Central Asia and Turkey, Vibke Schloemer.
The leadership of the Central Bank of Uzbekistan met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Great Britain and Northern Ireland to Uzbekistan Timothy Smart.
A meeting was held at the Central Bank with a delegation led by Chairman of the Board of the International Bank of Azerbaijan Abbas Ibragimov.
Membership in the international organization APWG (Anti-Phishing Working Group) provides the CERT-CBU Cybersecurity Center of the Central Bank with the opportunity to share experience in ensuring cybersecurity in banking and payment systems, as well as receive timely warnings about cyber threats that occur worldwide.
Chairman of the Central Bank of Uzbekistan Timur Ishmetov met with the heads of private commercial banks, as well as banks with foreign capital participation.
In November of this year, the Banking Control Committee of the Central Bank of Uzbekistan considered 32 issues and made decisions on 9 of them.
The Central Bank of Uzbekistan held a meeting with a delegation headed by Liu Hang, Vice President of the international payment system UnionPay, at which they discussed the company's activities in the country, the results achieved and plans for the future.
In January-October of this year, the volume of money transfers to Uzbekistan amounted to $ 12.6 billion, which is 34% more than in the same period last year.