mazkur Shartnomaning ratifikatsiya qilinishi mahkum oʻziga belgilangan jazoni oʻz davlatida oʻtashini davom ettirishini taʼminlash orqali uni ijtimoiy reabilitatsiya qilishni jadallashtirish imkonini beradi.
Senatning toʻrtinchi yalpi majlisida koʻrib chiqilgan yana bir hujjat “Oʻzbekiston Respublikasi bilan Malayziya Hukumati oʻrtasida jinoiy ishlar boʻyicha oʻzaro huquqiy yordam toʻgʻrisidagi Shartnomani (Toshkent, 2023-yil 8-iyun) ratifikatsiya qilish haqida”gi qonundir.
Oliy Majlis Qonunchilik palatasining navbatdagi majlisda “Oʻzbekiston Respublikasi bilan Qirgʻiziston Respublikasi oʻrtasida ozodlikdan mahrum etilgan shaxslarni jazoni oʻtashni davom ettirish uchun topshirish toʻgʻrisidagi Shartnomani (Toshkent, 2024-yil 18-iyul) ratifikatsiya qilish haqida“gi qonun loyihasi koʻrib chiqilmoqda.
Prezident tomonidan Qonun (OʻRQ-983-son, 25.10.2024 y) imzolandi.
Shartnomaning ratifikatsiya qilinishi Oʻzbekistonning kosmik fazoni tadqiq qilish va undan foydalanish, kosmosning barcha hududlari va osmon jismlariga erkin kirish, shuningdek, xalqaro kosmik loyihalarda, resurslar va bilimlar almashinuvida qatnashish imkoniyatlarini ochib beradi.
Tegishli bitim ikki davlat rahbarlari tomonidan 2022-yil 22-dekabr kuni Toshkent shahrida imzolangan.
Konvensiya hozirgi kunga qadar Xalqaro mehnat tashkilotiga aʼzo bo‘lgan 187 ta davlatning 45 tasi tomonidan ratifikatsiya qilingan.
Qozogʻiston Senati Oʻzbekiston fuqarolarini Qozogʻistonda roʻyxatdan oʻtmasdan boʻlish muddatini 5 kundan 30 kungacha oshirish toʻgʻrisidagi bitimni ratifikatsiya qildi.
Prezident tomonidan imzolangan Qonun (OʻRQ-918-son, 12.03.2024-y.) bilan Xalqaro mehnat tashkilotining Konvensiyasi ratifikatsiya qilindi.
Konvensiyada ish haqini qarz majburiyatlari, tilxat, kupon yoki boshqa shaklda, shuningdek, tarkibida alkogol miqdori yuqori boʻlgan spirtli ichimliklar, organizm uchun zararli giyohvand moddalar koʻrinishida toʻlash taqiqlangan.