Xitoy poytaxtida “World Leisure Awards 2024” mukofoti gʻoliblarini taqdirlash marosimi boʻlib oʻtdi.
Hukumat qarori (915-son, 30.12.2024 y.) bilan “Turistik klasterlarni tashkil etish va ularga turistik klaster maqomini berish tartibi to'g'risida”gi nizom tasdiqlandi
Britaniyaning sayohatlarga ixtisoslashgan «Wanderlust» jurnali O‘zbekistonni 2025-yilda sayohat qilish uchun eng yaxshi manzillar ro‘yxatiga kiritdi.
Kuvaytning “Al-Jarida” gazetasida “Turizm — Oʻzbekiston iqtisodiyoti kelajagining tamal toshi” nomli maqola chop etildi.
G‘ijduvon Qo‘rg‘oni «Buyuk ipak yo‘li» yoqasida joylashgan bo‘lib, X asrdayoq Markaziy Osiyoning yirik shaharlari: Samarqand, Buxoro va Shahrisabz shaharlari qatorida qayd etilib, o‘sha davrlarda Buxoroning shimoliy poytaxti sifatida tan olingan.
Yil boshidan buyon 878 ta dorixona (295 ta ulgurji va 583 ta chakana) tomonidan 107 773 ta holatda isteʼmolchilardan 7 mlrd soʻmdan ziyod ortiqcha toʻlovlar undirilgan.
Yangi tadqiqot 2024-yilda turistlar uchun dunyodagi eng “xavfli” shaharlarni aniqladi.
Joylarda sayyohlarga qulaylik yaratish uchun 7 ta namunaviy sanitariya-gigiyena shoxobchasi barpo etildi. Xususan, 20 ta turizm obyektida Wi-Fi hududlari, 8 ta turistik marshrutlar qatnovi yoʻlga qoʻyildi.
Buyuk Britaniyaning mashhur “Time out” saytida dunyoning turli burchaklarida sivilizatsiyadan yiroq tabiiy hududlardagi “Stargazing” – yulduzlarni kuzatish uchun TOP-10 turizm maskanlar roʻyxatini eʼlon qildi.