Turkiyaning muxolifatdagi Respublika Xalq partiyasi raisi O'zgur O'zelning aytishicha, praymeriz davomida 15 millionga yaqin fuqaro hibsga olingan Istanbul hokimi Ekrem Imamog'luni respublika prezidentligiga nomzod qilib ko'rsatgan.
Markaziy saylov komissiyasi raisi Z.Nizamxodjayev boshchiligidagi Oʻzbekiston Respublikasi delegatsiyasi 2025-yil 2-martda boʻlib oʻtgan Tojikiston Respublikasi Majlisi Olining quyi palatasi – Madjlisi namoyandagonga navbatdagi saylovlariga tayyorgarlik va uni oʻtkazish jarayonlarini kuzatishda ishtirok etdi.
Rasmiy dastlabki natijalarga ko'ra, Germaniyadagi saylovlarda XDI/XSI bloki 28,6 foiz ovoz olmoqda, GuM ikkinchi (20,8 foiz), GSDP uchinchi o'rinda (16,4 foiz). “Yashillar” va So'l partiyalar ham parlamentga kirdi.
Shu yilning 15-fevral kuni Abxaziya prezidentligiga saylov boʻlib oʻtdi. Nomzodlarning hech biri saylovchilarning yarmidan koʻpi ovozini ololmadi. Shu tariqa nisbatan yuqori natija qayd etgan ikki daʼvogar keyingi bosqichga yoʻllanma oldi.
Gretsiya parlamenti Bosh vazir Kiriakos Mitsotakis tomonidan nomzodi ko'rsatilgan sobiq parlament spikeri Kostas (Konstantinos) Tasulasni prezident etib sayladi.
AQSh Prezidenti Donald Trampning Arktika hududiga qiziqishi kuchaygani fonida Grenlandiyada 11-mart kuni umumiy saylovlar bo'lib o'tadi. Bu haqda The Guardian xabar bermoqda.
Dastlabki ma'lumotlarga ko'ra, prezidentlik saylovlarida Belarusning amaldagi Prezidenti Aleksandr Lukashenko 86,82 foiz ovoz bilan g'alaba qozondi.
Livan parlamenti armiya qo'mondoni Jozef Aunni mamlakat prezidenti etib sayladi.
Oʻzbekiston suzish federatsiyasining ham navbatdan tashqari konferensiyasida delegatlar Qudratilla Rafiqov nomzodini bir ovozdan maʼqullashdi.