O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev “Jazo muddatini o‘tayotgan, qilmishiga chin ko‘ngildan pushaymon bo‘lgan va tuzalish yo‘liga qat’iy o‘tgan bir guruh shaxslarni afv etish to‘g‘risida”gi Farmonni imzoladi.
Ta’lim sohasida amalga oshirilayotgan islohotlarning natijadorligi yurt ravnaqi va taraqqiyotini belgilab berishdagi muhim omillardan biridir. Mamlakatimizda ta’lim-tarbiya tizimini rivojlantirish, yoshlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga jiddiy e'tibor qaratib kelinyapti.
Adliya vazirligi tomonidan oʻtkazilgan qonunchilik hujjatlarining tartibga solish taʼsirini baholash va korrupsiyaga qarshi ekspertiza tadbirlari natijasi 243 ta qonunchilik hujjatida amalda oʻz ahamiyatini yoʻqotgan va amalga oshirish mexanizmlariga ega boʻlmagan 350 ta norma va huquqiy boʻshliqlar aniqlangan edi.
Ta’lim har bir davlat ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishining asosiy omillaridan biri. O‘zbekistonda o‘qitish sifatini oshirish, zamon talablariga mosligini ta’minlashga qaratilgan keng ko‘lamli islohotlar amalga oshirilmoqda. Oliy ta’lim muassasalari va abituriyentlar uchun kvotalar sezilarli darajada ko‘paydi. Oliy o‘quv yurtlarini geografik jihatdan keng taqsimlash maqsadida, ayniqsa, hududlarda yangi universitet va institutlar ochildi.