Daniyada Rossiyadan kelayotgan tahdid ortib borayotgan bir sharoitda qurolli kuchlarini kuchaytirish maqsadida 2026-yildan boshlab ayollar uchun majburiy harbiy xizmat joriy qilinadi. Bu haqda Bloomberg xabar bermoqda.
Joriy yil 27-dekabrda “Yil ayoli” milliy tanlovining respublika bosqichi gʻoliblarini taqdirlash marosimi boʻlib oʻtdi.
Joriy yil 19-dekabrda Toshkent viloyati Zangiota tumanidagi “Sadoqat” bogʻi madaniyat markazida Zangiota tumanidagi 21-son koloniyada jazoni oʻtayotgan xotin-qizlar uchun kitoblar va inson huquqlariga oid tarqatma materiallar hamda shaxsiy gigiyena vositalari topshirildi.
Oliy Majlis Senatining Xotin-qizlar va gender tenglik masalalari qoʻmitasida doimiy asosda ishlovchi senator Gulnora Maʼrufova Oʻzbekiston delegatsiyasi tarkibida Shveysariyaning Jeneva shahrida boʻlib oʻtgan “YEEK mintaqasida gender tenglikka erishishni jadallashtirish boʻyicha majburiyatlarni baholash” mavzusiga bagʻishlangan “Pekin+30” mintaqaviy tahlil uchrashuvida ishtirok etdi.
Joriy yil 10-oktyabrda Oliy Majlis Senatida senatorlarning oliy taʼlim muassasalarining “Qizlarjon” klubi raislari hamda xotin-qizlar maslahat kengashi raislari bilan uchrashuvi boʻlib oʻtdi.
Avvalroq Sankt-Peterburg shahrida IV Yevroosiyo xotin-qizlar forumi ish boshlagani haqida xabar bergan edik.
Bugun Rossiya Federatsiyasining Sankt-Peterburg shahrida “Xotin-qizlar ishonchni mustahkamlash va global hamkorlik uchun” mavzusida toʻrtinchi Yevroosiyo ayollar forumi oʻz ishini boshladi.
Belarus Respublikasi Milliy majlisi delegatsiyasi tashrifi doirasida Ikkinchi Oʻzbekiston -Belarus ayollari biznes-forumining “Anʼanaviy biznesdan “yashil” biznes sari” mavzusidagi yalpi majlisi boʻlib oʻtdi. Unda 500dan ortiq tadbirkorlar ishtirok etdi.
Xabar berilganidek, Toshkent shahrida ikkinchi Oʻzbekiston -Belarus ayollari biznes-forumi boʻlib oʻtdi.
29-31-iyul kunlari Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi tomonidan O‘zbekistondagi yopiq muassasalar va qamoqxonalarda qiynoqlar, g‘ayriinsoniy va qadr-qimmatni kamsituvchi muomala va jazolarning oldini olishda genderga asoslangan yondashuvlardan foydalanish bo‘yicha uch kunlik o‘quv treningi o‘tkazilyapti.