Oʻtgan yilda Oʻzbekistonga turistik maqsadlarda kelgan Pokiston fuqarolari sonini 2023-yilning mos davri bilan solishtirilganda 1 516 ming nafarga yoki 38,3 foizga oshgan.
Mamlakatimizda turizmga katta eʼtibor berilayotgani bois, oʻtgan yil Xitoydan Oʻzbekistonga kelgan turistlar soni 2023-yil bilan solishtirilganda 31 834 nafarga oshganini koʻrish mumkin.
Oʻtgan yilda Oʻzbekistonga Ispaniyadan kelgan turistlar soni 2023-yilning mos davri bilan solishtirilganda 8 401 nafarga oshgan.
2024-yilda Xitoyga borgan Oʻzbekiston Respublikasi fuqarolarining soni 2023-yil bilan solishtirilganda 8658 nafarga yoki 89,4 % ga oshgan.
“BBC Travel” global media portali maʼlumotlariga koʻra, Oʻzbekiston 2025-yilda sayohat qilish uchun eng yaxshi 25 ta yoʻnalish roʻyxatiga kiritildi.
Parij shahrida Oʻzbekiston sayyohlik salohiyatiga bagʻishlangan taqdimot oʻtkazildi.
Namangan viloyatining Pop tumanida joylashgan Chodak qishlogʻiga “Turizm qishlogʻi” maqomi berildi.
Oʻzbekistonga turistik maqsadlarda kelgan Germaniya fuqarolari soni oʻtgan yilning mos davri bilan solishtirilganda 5,2 ming nafarga yoki 29,4 % ga oshgan.
Shu yilning yanvar iyul oylarida Oʻzbekistonga tijorat maqsadida eng koʻp Turkmaniston va Tojikiston fuqarolari kelgan.
Shu yilning yanvar iyun oylarida Oʻzbekistonga turistik maqsadlarda tashrif buyurgan Germaniya fuqarolari soni oʻtgan yilning mos davri bilan solishtirganda 4,3 ming nafarga yoki 30,9 % ga oshgan.