Ijtimoiy tarmoqlarda Buxorodagi maktablarning biriga oʻquvchilar qurollanib borayotgani haqida xabarlar tarqalib jamoatchilikning muhokamalariga sabab boʻldi. Holat yuzasidan Viloyat Maktabgacha va maktab taʼlimi boshqarmasi munosabat bildirdi.
Ushbu “zapravka“da 3,7 mlrd soʻmlik AI-80 markali avtobenzin noqonuniy tarzda sisternadan sotib yuborilgan.
“Oʻzenergoinspeksiya“ Buxoro viloyat hududiy boshqarmasi tomonidan viloyatda nazorat tadbirlari oʻtkazilmoqda.
Ijtimoiy tarmoqlarda Kogon-Buxoro yoʻlida daraxtlarning qoʻporilayotgani haqida xabarlar tarqalib jamoatchilikning eʼtirozlariga sabab boʻldi. Viloyat Ekologiya boshqarmasi holat yuzasidan maʼlumot berdi.
Shu yilning 17-fevral kuni Qorakoʻl tuman Favqulodda vaziyatlar boʻlimiga Qorakoʻl tumani “Eski qala“ MFY yoʻl yoqasida joylashgan avtoehtiyot qismlari doʻkonida yongʻin yuzaga kelgani haqida xabar berilgan.
Hodisa oqibatida yongʻin yuzaga kelmagan, jabrlanganlar va halok boʻlganlar yoʻq.
Oʻzbekiston Respublikasi Favqulodda vaziyatlar vazirining tegishli buyrugʻi bilan polkovnik Ayubov Shukurllo Hamroyevich Buxoro viloyati Favqulodda vaziyatlar boshqarmasi boshligʻi lavozimiga tayinlandi.
Cheklovlar sayyohlar va mahalliy aholi xavfsizligiga tahdid solayotgani bilan bogʻliq.
G‘ijduvon Qo‘rg‘oni «Buyuk ipak yo‘li» yoqasida joylashgan bo‘lib, X asrdayoq Markaziy Osiyoning yirik shaharlari: Samarqand, Buxoro va Shahrisabz shaharlari qatorida qayd etilib, o‘sha davrlarda Buxoroning shimoliy poytaxti sifatida tan olingan.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 29-noyabr kuni Buxoro viloyatida qoʻshimcha imkoniyatlarni yuzaga chiqarish, investitsiya va ish oʻrinlarini koʻpaytirish chora-tadbirlari boʻyicha yigʻilish oʻtkazdi.