Davlat xavfsizlik xizmatining Toshkent shahar boʻyicha boshqarmasi xodimlari tomonidan Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti hamda shahar IIBB bilan hamkorlikda Maktabgacha va maktab taʼlimi vakillarining noqonuniy harakatlarini fosh etishga qaratilgan tezkor tadbir oʻtkazildi.
Maktabgacha va maktab taʼlimi vaziri Hilola Umarova pedagoglardan “Tashabbusli byudjet“ uchun pul yigʻish holatlarga duch kelganda vazirlikka murojaat qilishini, oʻqituvchi va MTT xodimlari manfaati doimo himoya qilinishini aytdi.
Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligi tomonidan olis hududlardagi 4 ta hududga pedagoglar uchun mobil malaka oshirish avtobuslari yuborildi.
Vazirlar Mahkamasining “Oʻzbekiston Respublikasi Hukumatining ayrim qarorlariga pedagoglarni attestatsiyadan oʻtkazish, kasbiy sertifikatlash va ragʻbatlantirish tizimini takomillashtirishga qaratilgan oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritish toʻgʻrisida“ qarori qabul qilindi.
Ijtimoiy tarmoqlarda Maktabgacha va maktab taʼlimi vaziri va uning oʻrinbosarlari oylik maoshlari haqida xabarlar tarqalib, jamoatchilikda notoʻgʻri fikrlar shakllanishi, vazirlik jamoasiga nisbatan eʼtirozlarni yuzaga keltirmoqda.
Kuni kecha ijtimoiy tarmoqlarda Toshkent shahar Yunusobod tumanidagi 288-maktab oʻqituvchilari maktab hovlisida ishlashga majbur qilingani boʻyicha xabarlar tarqaldi.
Oʻtgan yilda olimpiadachi oʻquvchilar tomonidan 65 ta medal naqd qilingan.
Prezidentning tegishli qarori bilan Karimov Sherzod Abdurasulovich maktabgacha va maktab taʼlimi vazirining birinchi oʻrinbosari lavozimiga tayinlandi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tizimidagi hududiy bo‘linmalar rahbarlari va vazirlik markaziy apparati xodimlari ishtirokidagi delegatsiya ayni vaqtda Janubiy Koreya Respublikasida bo‘lib turibdi.
Toshkent shahrida maktabgacha taʼlim tizimi pedagog kadrlarini qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish markazi hamda innovatsion maktabgacha taʼlim tashkilotini qurish loyihasiga start berildi.