Toshkent shahar transport va yoʻl-transport infratuzilmasini rivojlantirish bosh boshqarmasi boshligʻining tegishli buyrugʻi bilan poytaxtdagi ayrim avtobus yoʻnalishlariga oʻzgartirish kiritildi.
Olib kelingan avtobuslar brutto-shartnoma asosida yoʻnalishlarga biriktiriladi.
Agar xuddi shunday huquqbuzarlikni maʼmuriy jazo qoʻllanganidan keyin bir yil davomida takroran sodir etilsa, BHMning uch baravari miqdorida jarima qoʻllanadi.
Bu haqda AOKAda boʻlib oʻtgan matbuot anjumanida maʼlum qilindi.
Ijtimoiy tarmoqlarda “2 Avtobus saroyi” filiali tasarrufidagi avtobus haydovchisi avtobus salonining chiroqlarini oʻchirgan holda yoʻlovchilardan yoʻl haqi uchun naqd pul talab qilgani haqida xabarlar tarqaldi.
Loyiha doirasida zamonaviy harakat tarkiblari xarid qilinadi va elektrobus parki (depo) tashkil etiladi.
Maʼlumotlarga koʻra, shu yil yakuniga qadar viloyatga yana 60 ta avtobus olib kelish rejalashtirilgan.
Shu yilning 3-mart kuni Angren shahriga “Angren avto group” MCHJ tomonidan 15 dona zamonaviy “YUTONG” avtobuslari olib kelindi.
Hukumat qarori (127-son, 27.02.2025-y.) bilan “Transport vositasini ishlab chiqaruvchi yuridik shaxslarga transport vositasining identifikatsiya raqamini shakllantirish boʻyicha davlat xizmatini koʻrsatishning maʼmuriy reglamenti” tasdiqlandi.
Hududlarda aholiga koʻrsatilayotgan transport xizmatlari sifatini yaxshilash maqsadida zamonaviy avtobuslarni olib kelish ishlari davom etmoqda.