Iqtisodiyot va moliya vazirligi maʼlumotiga koʻra, joriy yil 30 ming fuqaroga subsidiya ajratish belgilangan va bu raqam oʻtgan yildagiga nisbatan 1,5 barobar koʻp.
Shu yilning 3-mart kuni soat 09:00 dan ipoteka kreditlari uchun subsidiya olishga arizalarni qabul qilish boshlandi.
30 000 nafar talabgorlarga ipoteka kreditlari boʻyicha subsidiyalar ajratish belgilanmoqda.
2024-yilda 10 826 nafar oʻzbekistonli davlat elektr tarmoqlariga oʻtkazgan quyosh energiyasi uchun 12 mlrd 182 mln soʻm (12 mln 182 ming 90 kVt-soat uchun) byudjetdan subsidiya olgan.
2023-yildan boshlab ipoteka krediti hisobiga sotib olingan, qurilgan va rekonstruksiya qilingan mol-mulk unga boʻlgan huquq davlat roʻyxatidan oʻtkazilgan sanadan eʼtiboran oʻttiz olti oy ichida begonalashtirilganda belgilangan tartibda soliqqa tortiladi.
Prezidentning “Paxta xomashyosini yetishtirish va sotishda bozor mexanizmlarini qoʻllashni izchil davom ettirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi farmoniga muvofiq, 2025-yil paxta hosilidan:
Imtiyozli kredit olmay, oʻzi paxta yetishtirgan fermerlarga birjada sotgan paxtasini 10 foizi miqdorida subsidiya beriladi.
Joriy yil 1-yanvardan qishloq hududlarida xorijiy tillarni oʻqitishni yoʻlga qoʻyish uchun subsidiya ajratishning navbatdagi bosqichi boshlandi.
Joriy yilning yanvar oktyabr oylarida 6 536 nafar jismoniy shaxs ushbu dasturdan foydalanib, elektr tarmoqlariga oʻtkazilgan quyosh energiyasi uchun 10 mlrd 563 mln soʻm (10 million 563 ming 890 kVt/soat) davlat byudjetidan subsidiya oldi.
Ushbu ipoteka kreditini olish mumkin boʻlgan shaxslar bugundan boshlab online-mahalla.uz platformasi orqali ariza yuborishlari mumkin.