2024-yilda respublikada yalpi qishloq xoʻjaligi mahsuloti hajmi 444,6 trillion soʻmga yetdi va 5-yil ichida 18,5 foizga oʻsdi. Soʻnggi 5-yilda yalpi mahsulotning oʻrtacha yillik oʻsish surʼati 103,5 foizni tashkil etdi.
Qonunchilikda qishloq xoʻjaligi ekinlariga xavf-xatarlar tufayli zarar yetgan hollarda zararning oʻrnini qoplashning huquqiy asosi yaratilmoqda.
Texnologik jarayonlarni boshqarishda strategik qarorlar qabul qiladigan yoshlarni tayyorlash uchun texnika oliygohlari qoshida 8 ta ilgʻor muhandislik maktabi faoliyat boshladi. Bu yil yana 17 ta shunday maktab ochiladi.
“Qishloq xoʻjaligi maydonlaridagi qoʻshimcha imkoniyatlardan foydalangan holda mahsulot yetishtirishni koʻpaytirishga doir chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi Prezident qarori (PQ-465-son, 30.12.2024-y.) qabul qilindi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Qishloq xoʻjaligini mexanizatsiyalash darajasini yanada oshirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qarori (PQ-431-son, 12.12.2024-y.) qabul qilindi.
Jonajon diyorimizda dala ishlari, joriy mavsum yakuniga yetib borayotgan ushbu qutlug‘ ayyomda sizlarni va ko‘pmillatli butun xalqimizni Qishloq xo‘jaligi xodimlari kuni bilan chin qalbimdan samimiy muborakbod etaman.
Oʻzbekiston elchixonasi koʻmagida Shvetsiya Milliy savdo kengashi tomonidan uyushtirilgan hoʻl meva va sabzavot mahsulotlarini yetkazib berishga bagʻishlangan vebinarda mamlakatimizning yetakchi eksportchi kompaniyalari vakillarining ishtiroki tashkil etildi.
Samarqand agroinnovasiyalar va tadqiqotlar institutida “Oʻzbekistonda kartoshka urugʻchiligini rivojlantirish va kadrlar salohiyatini oshirish” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya tashkil etildi.
Fargʻona viloyatining Margʻilon shahridagi «Nurli tong silk« MCHJ pillachilik klasteri tomonidan tut bargidan choy ishlab chiqarish loyihasi yoʻlga qoʻyildi.
BMTning Oziq ovqat va qishloq xoʻjaligi tashkiloti (FAO)ning “Jahon miqyosidagi muhim qishloq xoʻjaligi merosi tizimi” (GIAHS) tashabbusi doirasida Oʻzbekistonda GIAHS maqomini olish uchun tanlangan hudud sifatida qaralishi mumkin boʻlgan hududlarning milliy roʻyxati shakllantirilmoqda.