Shu yilning yanvar-fevral oylarida eng koʻp nikoh 20-30 yosh oraligʻidagilar tomonidan qayd etilgan.
Tegishli maʼlumotlar toʻldirilgandan soʻng ariza FHDY boʻlimiga yuborilgach bir ish kuni ichida tibbiy koʻrikdan oʻtish uchun yoʻllanma olinadi, bir oydan soʻng esa nikohni qayd etish uchun FHDY boʻlimiga boriladi.
Oila kodeksiga koʻra, nikohlanuvchi shaxslar nikoh tuzishga majburlanganda haqiqiy emas deb topilishi belgilangan.
Samarqanddagi Kongresslar markazida Oʻzbekiston madaniy merosini oʻrganish, saqlash va ommalashtirish boʻyicha Butunjahon jamiyati (WOSCU) VIII Xalqaro kongressining yopilish marosimi boʻlib oʻtdi.
Shu yilning yanvar iyul oylarida 97,4 mingta nikoh holati qayd etilgan.
Ijtimoiy tarmoqlarda “Qashqadaryoda maktab oʻquvchisining unashtiruv marosimi oʻtkazilmoqda” sarlavhasi ostida xabar tarqaldi.
Bu haqda Oʻzbekiston Respublikasi Oliy sudi Jamoatchilik bilan aloqalar markazi rahbari Aziz Abidov maʼlum qildi.
Meksikaning Oaxaka shtatidagi San-Pedro-Uamelula shahri meri Viktor Gyugo Sosa o‘z xalqiga omad olib kelish uchun timsohga uylandi. Bu haqda Agence France Pressega tayanib, “RIA Novosti” xabar bermoqda.
2022-yilning sentyabr oyida respublika boʻyicha 3839 ta nikohdan ajralish holatlari FHDYO organlarida qayd etilgan.
2022-yilning 1-oktyabr holatiga koʻra tuman va shaharlar orasida har 1000 doimiy aholisiga nisbatan nikohdan ajralish koeffitsiyenti maʼlum qilindi.