Today, on December 12, 2024, a regular meeting of the Council of Heads of Government of the Commonwealth of Independent States was held in Moscow.
During her visit to St. Petersburg, Chairman of the Senate of the Oliy Majlis Tanzila Narbayeva held meetings with Chairman of the Federation Council of the Federal Assembly of the Russian Federation Valentina Matvienko and Chairman of the Senate of the Parliament of the Republic of Kazakhstan Maulen Ashimbayev.
The parliamentary delegation of Uzbekistan headed by Chairman of the Senate of the Oliy Majlis Tanzila Narbayeva took part in the 57th session of the CIS Interparliamentary Assembly in St. Petersburg.
On November 19-20, the international forum "Commonwealth of Fashion" was held in St. Petersburg, dedicated to the development of light industry in the member states of the Commonwealth of Independent States (CIS).
On November 15, the performance of the CIS Youth Symphony Orchestra will take place at the Samarkand Regional Musical Drama Theater. A large musical program will be the completion of the project "Samarkand - the Cultural capital of the Commonwealth".
On October 28, 2024, Chairman of the Senate of the Oliy Majlis Tanzila Narbayeva met with a delegation headed by Secretary General of the Commonwealth of Independent States (CIS) Sergey Lebedev.
On October 28, Foreign Minister Bakhtiyor Saidov held a meeting with CIS Secretary General Sergei Lebedev.
The delegation of Uzbekistan took part in a meeting of the Advisory Council on Labor, Employment and Social Protection of the Population of the CIS member states, which was held in a hybrid format.
Armenia is ready to sign a peace treaty with Azerbaijan this month, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said on Tuesday during the CIS summit in Moscow.
On October 8, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev attended the regular meeting of the Council of Heads of State of the Commonwealth of Independent States.