Jahon sogʻliqni saqlash tashkiloti maʼlumotiga koʻra, oʻtgan yili dunyo boʻyicha 10,8 million kishiga tuberkulyoz tashxisi qoʻyilgan. Ulardan 1,25 million nafari kasallik oqibatida hayotdan koʻz yumgan.
Ijtimoiy tarmoqlarda tibbiyot xodimlarining notoʻgʻri muolajasi oqibatida 2 oylik chaqaloqning qoʻllari kesib tashlangani haqida xabarlar tarqaldi.
Kuni kecha AQSHda parranda grippidan ilk bemor oʻlimi kuzatilishi turli xavotirlarga sabab boʻldi. Ushbu voqeadan bir kun oʻtib, Jahon sogʻliqni saqlash tashkiloti xulosasi eʼlon qilindi.
Ijtimoiy tarmoqlarda Toshkentda xavfli virus tarqalayotgani va kasallik koʻproq bolalarga taʼsir qilib, ularda pnevmoniyani keltirib chiqarayotganiga doir xabarlar tarqalmoqda. Xoʻsh, bu qanchalik asosli?
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Ayollar orasida onkologik kasalliklarni nazorat qilish tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qarori (PQ-402-son, 22.11.2024) qabul qilindi.
Amerika saraton kasalliklari jamiyati (ACS) tomonidan oʻtkazilgan yangi tadqiqotga koʻra, 30 va undan katta yoshdagi aholi orasida saraton bilan kasallanish yangi holatlarining taxminan 40 foizi va undan oʻlimlarning deyarli yarmi oldini olish mumkin boʻlgan xavf omillari bilan bogʻliq.
Joriy yilning mart oyida 25 mingdan ortiq odam vabo bilan kasallangan, bu fevral oyiga nisbatan 33 foizga kamdir. Shuningdek, 169 kishi kasallik tufayli vafot etgan.
Respublika OITSga qarshi kurashish markazida takomillashtirilgan yagona elektron tizim ishga tushirildi.
Nevrologik kasalliklar — nogironlikni keltirib chiqaruvchi eng asosiy omillardan biri. Qolaversa, bunday xastaliklar erta oʻlimga olib keluvchi sabablar orasida yetakchi oʻrinlarda.
Ushbu tizim orqali nikohlanuvchilarning OIVga tibbiy tekshiruv jarayoni qulay va sodda holatga olib kelindi.