“2025-yil uchun Oʻzbekiston Respublikasining Davlat byudjeti toʻgʻrisida”gi Qonun (OʻRQ-1011-son, 24.12.2024-y.) qabul qilindi.
Senatning ikkinchi yalpi majlisida “Soliq va byudjet siyosatining 2025-yilga moʻljallangan asosiy yoʻnalishlari qabul qilinganligi munosabati bilan Oʻzbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga qoʻshimcha va oʻzgartirishlar kiritish toʻgʻrisida”gi Qonun muhokama etildi.
Davlat byudjeti daromadlari 308,5 trln soʻmni, xarajatlari esa 344,8 trln soʻmni tashkil etmoqda.
Senatning Byudjet va iqtisodiy masalalar, Agrar, suv xoʻjaligi masalalari va ekologiya hamda Xalqaro munosabatlar, tashqi iqtisodiy aloqalar, xorijiy investitsiyalar va turizm masalalari qoʻmitalarining qoʻshma majlisida “2025-yil uchun Oʻzbekiston Respublikasining Davlat byudjeti toʻgʻrisida”gi Qonun senatorlar, ekspertlar hamda masʼul vazirlik va idoralar vakillari ishtirokida dastlabki tarzda muhokama etildi.
Senatda Byudjet va iqtisodiy masalalar qo‘mitasi a’zolari, tegishli vazirlik va idoralar vakillari, mahalliy Kengash deputatlari ishtirokida seminar o‘tkazildi.
Bu haqdagi maʼlumotlar Iqtisodiyot va moliya vazirligi 2025—2027-yillarga moʻljallangan Byudjetnomada taqdim etildi.
Iqtisodiyot va moliya vazirligi eʼlon qilgan Byudjetnomada maktab darsliklari uchun ijara pullarini qayta tiklash taklif etilmoqda.
Toshkent shahar hokimining qarori bilan yogʻingarchilikda suv toshqinlari bilan bogʻliq qurilish-taʼmirlash ishlari uchun “Yagona buyurtmachi xizmati” injiniring kompaniyasiga 6 mlrd soʻm yoʻnaltiriladi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev budjet mablag‘laridan foydalanilishi ustidan moliyaviy nazoratni kuchaytirish bo‘yicha takliflar taqdimoti bilan tanishdi.