Yoshlarni kasb va tilga oʻqitib, yuqori daromadli ishlarga joylashtirish maqsadida bu yil bandlik boʻyicha katta dastur qabul qilindi. Buning uchun jami 126 trillion soʻm yoʻnaltirilmoqda.
Prezident imzolagan uchinchi hujjatga koʻra, Aloqabank yoshlarning biznes loyihalarini qoʻllab-quvvatlovchi tayanch “yoshlar banki”ga aylantirilib, bunga 200 million dollar ajratildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev aholi bandligini taʼminlash va yangi yondashuvlar asosida kambagʻallikni qisqartirishga oid chora-tadbirlar taqdimoti bilan tanishdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 23-dekabr kuni Qoraqalpog‘iston Respublikasida qo‘shimcha imkoniyatlarni ishga solish, investitsiyani ko‘paytirish va aholi bandligini oshirish bo‘yicha 2025-yildagi ustuvor vazifalar yuzasidan yig‘ilish o‘tkazdi.
Navoiy viloyatidagi ulkan salohiyatdan viloyat hokimi, uning 8 ta oʻrinbosari, 11 ta shahar-tuman hokimi unumli foydalanishi shartligi koʻrsatib oʻtildi.
Oʻzbekistonda yanvar-oktyabr oylarida oʻzini oʻzi band qilgan shaxslar oʻtgan yilning mos davriga nisbatan 86,8 % ga (1,9 mln nafar)ga oshgan.
Bugungi kunda Davlat tashkilotlarida 61 ming 977 nafar talabalar oʻz mutaxassisliklari boʻyicha ishlamoqda.
Hozirda 51 000 ga yaqin boʻsh ish oʻrni eʼlonga chiqarilgan boʻlib, 11,1 ming nafar nogironligi boʻlgan shaxs ishtirok etmoqda.
Oʻzbekistonda yaqin vaqtgacha “soya”da boʻlib kelgan taksi xizmati sohasida transformatsiya yuz bermoqda. 576,1 ming nafar taksi haydovchisi oʻzini oʻzi band qilgan shaxslar sifatida rasman roʻyxatdan oʻtgan. Bu haqda Soliq qoʻmitasi xabar qildi.
Fuqarolar mamlakatda elektrik va payvandchilik boʻyicha ishlarda ishlashlari mumkin. Oylik maosh 2400 yevrodan boshlanadi.