Prezidentimiz iqtidorli yoshlarni qoʻllab-quvvatlash tizimini takomillashtirishga oid taqdimot bilan tanishganida yoshlarimizni Amerikaning “Pechak ligasi” (The Ivy League) universitetlariga tayyorlashni yoʻlga qoʻyish tashabbusini bildirgan edi.
Prezident maktabi oʻquvchisi dunyo boʻyicha 14-oʻrinda turadigan Chikago universitetiga 100 foizlik grant asosida qabul qilindi.
Toshkent shahridagi Prezident maktabi oʻquvchilari Pahlavon Gʻulomov va Asilbek Ashrapov hamda ularning ustozi Sohibxon Azizovning yomgʻir suvini ichishga yaroqli darajagacha qayta ishlash loyihasi gʻalabani qoʻlga kiritdi.
Davlatimiz rahbari maktab vakillari bilan uchrashib, ularni gʻalaba bilan qizgʻin tabrikladi.
Prezident maktablarining kirish imtihonlari birinchi bosqichi 7-iyul kuni boshlanadi.
Ixtisoslashtirilgan taʼlim muassasalari agentligi Prezident hamda ijod maktablariga 2024/2025-oʻquv yili uchun hujjatlar qabuli 1-iyundan boshlanishini eʼlon qildi.
Prezident maktablarining mahalliy oʻqituvchilariga ularning tarif stavkasiga nisbatan 350 foiz miqdorida har oylik qoʻshimcha ustama toʻlash tartibi joriy etiladi.
2025/2026 oʻquv yilidan Mirzo Ulugʻbek nomidagi ixtisoslashtirilgan maktabda tajriba-sinov tariqasida “Yangi Oʻzbekiston” universiteti bilan oʻzaro integratsiyalashgan oʻquvchilarni muhandislik asoslariga oʻrgatish boʻyicha taʼlim dasturlari joriy qilinadi.
Yigʻilishda maktab taʼlimidagi islohotlarni yanada jadallashtirishga qaratilgan vazifalar belgilab berildi.
Aslida, bizdagi xushxabarlar an'anaviydir. Axir Prezident maktabi degan yuksak maqomga yarasha faoliyat yuritilmoqda.