Президентимиз иқтидорли ёшларни қўллаб-қувватлаш тизимини такомиллаштиришга оид тақдимот билан танишганида ёшларимизни Американинг “Pechak ligasi” (The Ivy League) университетларига тайёрлашни йўлга қўйиш ташаббусини билдирган эди.
Президент мактаби ўқувчиси дунё бўйича 14-ўринда турадиган Чикаго университетига 100 фоизлик грант асосида қабул қилинди.
Тошкент шаҳридаги Президент мактаби ўқувчилари Паҳлавон Ғуломов ва Асилбек Ашрапов ҳамда уларнинг устози Соҳибхон Азизовнинг ёмғир сувини ичишга яроқли даражагача қайта ишлаш лойиҳаси ғалабани қўлга киритди.
Давлатимиз раҳбари мактаб вакиллари билан учрашиб, уларни ғалаба билан қизғин табриклади.
Президент мактабларининг кириш имтиҳонлари биринчи босқичи 7 июль куни бошланади.
Ихтисослаштирилган таълим муассасалари агентлиги Президент ҳамда ижод мактабларига 2024/2025-ўқув йили учун ҳужжатлар қабули 1 июндан бошланишини эълон қилди.
Президент мактабларининг маҳаллий ўқитувчиларига уларнинг тариф ставкасига нисбатан 350 фоиз миқдорида ҳар ойлик қўшимча устама тўлаш тартиби жорий этилади.
2025/2026 ўқув йилидан Мирзо Улуғбек номидаги ихтисослаштирилган мактабда тажриба-синов тариқасида “Янги Ўзбекистон” университети билан ўзаро интеграциялашган ўқувчиларни муҳандислик асосларига ўргатиш бўйича таълим дастурлари жорий қилинади.
Йиғилишда мактаб таълимидаги ислоҳотларни янада жадаллаштиришга қаратилган вазифалар белгилаб берилди.
Аслида, биздаги хушхабарлар анъанавийдир. Ахир Президент мактаби деган юксак мақомга яраша фаолият юритилмоқда.