Raqobat qoʻmitasining hududiy boshqarmalari hamda tegishli tashkilotlar bilan hamkorlikda hududlarda faoliyat koʻrsatayotgan avtomobillarga yonilgʻi quyish shoxobchalarida sotilayotgan avtobenzin yuzasidan nazorat tadbiri oʻtkazildi.
Raqobat qoʻmitasi Andijon viloyati hududiy boshqarmasi tomonidan oʻtgan yil davomida Avtomobillarga yoqilgʻi quyish shoxobchalari tomonidan isteʼmolchilarga yetkazib berilayotgan benzin mahsulotlari sifati yuzasidan oʻrganishlar oʻtkazildi.
Toshkentdagi 3 ta AYOQSHda sotilayotgan benzin laboratoriya tekshiruvlaridan oʻtkazilganda sifatsiz ekanligi aniqlandi.
Laboratoriya tahlillarida shoxobchalarda sotilayotgan avtobenzin davlat standart talablariga mos kelmagan.
Joriy yilning yanvar – sentyabr oylarida xususiy avtomobillarga yoqilgʻi quyish shoxobchalarida oʻtkazilgan nazorat tadbirlari davomida 225 ta holatda sifatsiz neft mahsulotlari sotilayotgani aniqlandi.
“Yoqilgʻi-energetika sohasida davlat nazorati mexanizmlarini takomillashtirish va “raqamli energonazorat” tizimini joriy etish toʻgʻrisida”gi Prezident farmoni (PF–77-son, 24.05.2023-y.) qabul qilindi
Monopoliyaga qarshi kurashish qoʻmitasi benzin narxini oshiradigan AYOQSHlarni ogohlantirdi.