Oʻzbekiston Yevropa Ittifoqi bilan JSTga aʼzo boʻlish boʻyicha xizmatlar borasidagi muzokaralarni yakunlandi.
Jahon sogʻliqni saqlash tashkilotining yangi hisobotiga koʻra, oʻtgan yili dunyoda vaboga chalinish holatlari sezilarli darajada oshdi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti yordamchisi Saida Mirziyoyeva oʻzining telegramdagi sahifasida Oʻzbekistonning Jahon savdo tashkilotiga (JST) aʼzo boʻlish jarayonidagi hozirgi holat haqida qisqacha maʼlumot berdi.
Kelgusi yilda “Gʻishtkoʻprik”, “Navoiy”, “Dovut-ota”, “Shovot” va “Gulbahor” chegara postlarida qoʻshimcha koridorlar qurilib, oʻtkazish quvvati 5 karra oshiriladi.
AQSH Savdo vakili Ketrin Tay AQSH maʼmuriyati Oʻzbekistonning Jahon savdo tashkilotiga aʼzo boʻlishini qoʻllab-quvvatlayotgani haqida bayonot berdi.
Oʻzbekiston Jahon savdo tashkilotiga aʼzo boʻlish boʻyicha Pokiston va Tailand bilan ikki tomonlama muzokaralarni yakunladi.
Prezidentning maxsus vakili Filippin soʻnggi ikki oy ichida Oʻzbekiston muzokaralarni yakunlagan toʻrtta davlatdan biriga aylanganini qoʻshimcha qildi.
Shu bilan, Oʻzbekiston bilan tashkilotga aʼzo boʻlish boʻyicha ikki tomonlama muzokaralarni yakunlagan davlatlar soni 22 taga yetdi.
Oʻzbekiston AQSH bilan Jahon savdo tashkilotiga aʼzo boʻlish boʻyicha muzokaralarni yakunladi.