BMT Oziq-ovqat va qishloq xoʻjaligi tashkiloti – FAO juma kuni global miqyosda yuzaga kelgan holat boʻyicha eʼlon qilgan hisobotga koʻra, fevral oyida jahon bozorida shakar, sut mahsulotlari va oʻsimlik yogʻi narxi oshgan.
Asalning aynishi kamdan-kam kuzatiladigan holat, lekin uning ham taʼmi buzilishi mumkin ekan.
Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Makroiqtisodiy va hududiy tadqiqotlar instituti (MHTI) mutaxassislari 2025-yilning fevral oyida Toshkent shahridagi yirik supermarketlarda 21 nomdagi oziq-ovqat mahsulotlari narxining oʻzgarishini koʻrib chiqdi.
2023-yilda ishlab chiqarilgan oziq-ovqat mahsulotlari 65,7 trln soʻmni tashkil qilgan.
Oʻzbekistonda 2025-yilning 1-mayidan Islom mamlakatlari standartlari va metrologiya instituti (SMIIC) standartlari talablari asosida sertifikatlashtirilgan mahsulot va xizmatlarni "Halol" belgisi bilan tamgʻalashga ruxsat beriladi.
Dunyo bo'ylab 735 million kishi ochlikdan aziyat chekmoqda, millionlab odamlar ocharchilik yoqasida.
Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Makroiqtisodiy va hududiy tadqiqotlar instituti (MHTI) mutaxassislari 2024-yilning sentyabr oyida Toshkent shahridagi yirik supermarketlarda 21 nomdagi oziq-ovqat mahsulotlari narxining oʻzgarishini koʻrib chiqdi.
Yaqinda ijtimoiy tarmoqlarda 8 nomdagi mahsulotlar amaldagi talablarga nomuvofiqligi, yaʼni yaroqsiz ekanligi toʻgʻrisida maʼlumotlar tarqaldi.
Oʻzbekiston 6 oyda xorijdan 7,6 ming tonna xurmo (finik) import qilgan.
Raqobat qoʻmitasi doʻkonlarda sotilayotgan 8 ta oziq-ovqat mahsulotini laboratoriya sinovlari amaldagi hujjatlarga nomuvofiq deb topdi.