“Кичик ва ўрта бизнеснинг иқтисодиётдаги ўрнини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида“ги Президент Фармони (ПФ-50, 19.03.2025 й.) қабул қилинди.
Фуқаролик кодексининг 322-моддасига биноан қарздорнинг ўз қарзини бошқа шахсга ўтказишига фақат кредиторнинг розилиги билан йўл қўйилади.
Қонун (ЎРҚ-1043-сон, 04.03.2025 й.) билан “Кредит ахбороти алмашинуви тўғрисида”ги қонунга ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди.
Технологик жараёнларни бошқаришда стратегик қарорлар қабул қиладиган ёшларни тайёрлаш учун техника олийгоҳлари қошида 8 та илғор муҳандислик мактаби фаолият бошлади. Бу йил яна 17 та шундай мактаб очилади.
Қонун (ЎРҚ-1028-сон, 12.02.2024 й.) билан айрим қонун ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди.
Мажбурий ижро бюроси Булоқбоши туман бўлими иш юритувига фуқаролик ишлари бўйича Хўжаобод туманлараро судининг қарздор А.Т.дан ундирувчи “Капиталбанк” АТБ Андижон филиали фойдасига 12,3 млн. сўм кредит қарздорлигини ундириш ҳақидаги ижро ҳужжати келиб тушган.
Марказий банк Ўзбекистондаги тижорат банкларининг кредит портфели ҳажми ҳамда улардаги муаммоли кредитлар (NPL) миқдори ва улуши тўғрисидаги маълумотни эълон қилди.
Ҳозирда ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 167-моддаси (ўзлаштириш ёки растрата йўли билан талон-торож қилиш) билан жиноят ишлари қўзғатилиб,тергов ҳаракатлари ўтказилмоқда.
Жиззах вилоятининг Жиззах шаҳрида кредит қарздорлигини вақтида тўламай келган фуқаро вилоят ИИБ томонидан олиб борилган тезкор тадбирда қайнотасининг ер тўласидан топилди.