Фигурали учиш бўйича Ўзбекистон терма жамоаси аъзолари Дмитрий Чигирев ҳамда Екатерина Гейниш Милан-Кортина-2026 қишки Олимпия ўйинларига лицензиясига эга чиқди.
2032 йилги Олимпиада 23 июлдан 8 августгача Австралиянинг Брисбен ва Квинсленд шаҳарларида ўтказилади.
Йиғилишда таъкидланганидек, спорт соҳасини шунчаки ўйин ва мусобақалар эмас, миллат генофонди, мамлакатнинг қудрати ва обрў-эътиборини бутун дунёга тараннум этадиган энг таъсирчан восита, энг устувор вазифа деб билишимиз шарт.
Шу йилнинг 2 февраль куни 2024 йил якунлари бўйича Judo Awards 2024 тақдирлаш маросими бўлиб ўтди. Унда Paris Grand Slam мусобақаси доирасида ташкил этилган маросимда Ўзбекистон Дзюдо федерациясининг икки нафар вакили номинациялар ғолиблари сафидан жой олди.
Ўзбекистон Қаҳрамони Саноқулов Қувондиқ Саноқулович Ўзбекистон гандбол федерацияси раиси лавозимига сайланди.
Унда Ўзбекистон спорт вазири Адҳам Икромов, Миллий олимпия қўмитаси бош котиби Ойбек Қосимов, Тошкент шаҳар ҳокими ўринбосари Дурдона Раҳимова, Миллий паралимпия қўмитаси раиси Мухторхон Тошхўжаев ва бошқалар иштирок этди.
Венгрия пойтахти Будапешт шаҳрида бўлиб ўтаётган Бутунжаҳон шахмат Олимпиадасида 11-тур беллашувлари якунланди.
Унда жамоавий спорт турлари ва аёллар спортига янада кўпроқ аҳамият қаратиш каби мавзулар юзасидан фикр алмашилди.
Айни пайтда Ҳиндистоннинг Ню-Дели шаҳрида Осиё Олимпия кенгаши (ООК)нинг 44-Бош Ассамблеяси ўтказилмоқда.
Франция спорт ареналарида бўлиб ўтган ёзги Олимпия ўйинлари кўп жиҳатлари билан ёдда қоладиган бўлди. Мазкур йирик спорт мусобақасига кўрилган тайёргарлик, делегациялар учун яратилган шароитларнинг қониқарсизлиги, спортчилар шахсий буюмларининг ўғирланиши каби ҳолатлар хавфсизлик чоралари етарли даражада кўрилмаганидан далолат, албатта. Бу ҳақда ижтимоий тармоқлар орқали кўплаб муносабатлар билдирилди.