Bandlik vazirligi tomonidan “Yangi Toshkent“ qurilishida 38 yoʻnalish boʻyicha 10 mingga yaqin ish oʻrinlariga ishchilarni qabul qilish boʻyicha xabarlar eʼlon qilingandi. Ammo xabarda ishga joylashish boʻyicha murojaatlar uchun qoldirilgan call-markaz raqami ishlamay qoldi. Vazirlik ushbu holat boʻyicha maʼlumot berdi.
Sattarova Aygul Yusupbayevna Respublika kasbiy koʻnikmalar markazi direktori lavozimiga tayinlandi.
Kelgusida mazkur markazni bitirgan fuqarolarimiz Oʻzbekistonning yirik sanoat korxonalarida, qolaversa, Koreya Respublikasidagi korxonalarda ham ishlash imkoniyatiga ega boʻladi.
Oʻzbekistonda 2025-yil uchun hisoblangan minimal isteʼmol xarajatlari qiymati bir oyda kishi boshiga 669 ming soʻmni tashkil etdi. Bungacha 648 ming soʻm edi.
Oʻzbekistonda 2024-yil yakuni bilan xalqaro standartlar asosida kambagʻallik darajasi aniqlandi.
Korxona xodimi oʻtgan yilda toʻlanmagan oylik ish haqini undirishda Chilonzor tumani Kambagʻallikni qisqartirish va bandlikka koʻmaklashish boʻlimiga murojaat qilgan.
Qashqadaryolik F.Abdiyev 2023-yil 28-iyun kuni paxta titish korxonasida mehnat vazifalarini bajarayotgan vaqtda elektr toki urishi oqibatida vafot etgan.
Andijonda ish vaqtida vafot etgan xodimning oila aʼzolariga korxona tomonidan toʻlanishi lozim boʻlgan bir martalik nafaqa hamda oyma-oy zarar toʻlovlari toʻlanadigan boʻldi.
Vazirlik Ramazon va Qurbon hayitlari kunlari bir kunga oʻzgarishi mumkinligini eslatgan.
Gʻoliblar vazirlikning byudjetdan tashqari jamgʻarmasi mablagʻlari hisobidan BHMning 100 baravari (37,5 mln soʻm) miqdorida pul mukofoti bilan ragʻbatlantiriladi.